TSMC dostarczyło pierwszą partię rosyjskich procesorów Baikal BE-M1000

TSMC dostarczyło pierwszą partię rosyjskich procesorów Baikal BE-M1000

Rosyjska firma Baikal Electronics otrzymała w tym tygodniu pierwszą partię układów SoC Arm od TSMC. Jest to ogromny krok w kierunku samowystarczalności Rosji w przemyśle elektronicznym.

Nowy procesor Baikal BE-M1000 to ośmiordzeniowa konstrukcja Arm. Pierwsza seria produkcyjna od TSMC to łącznie 5000 chipów, które zostały wysłane do Rosji w jednej skrzyni. Pierwsza partia nie jest imponująca pod względem ilościowym i zwłaszcza, że urządzenia nie trafią na Zachodnie rynki, jednak Baikal twierdzi, że procesory pojawią się gotowych zestawach komputerowych na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy. Wśród firm, które mają dostarczać komputery z Baikal BE-M1000 wymienia się iRU, największego krajowego dostawcę komputerów w Rosji. Firma ta ogłosiła plany rozpoczęcia sprzedaży komputerów biurowych opartych na BE-M1000 w pierwszym kwartale 2022 roku. Oferta firmy będzie obejmować serię laptopów i komputerów typu small form factor pod nazwą Opal oraz serię AIO Agate.

Firma Baikal Electronics otrzymała pierwszą partię procesorów  BE-M1000 wyprodukowanych przez TSMC w procesie 28 nm. To duży krok dla rosyjskiej elektroniki.

iRU twierdzi, że już pozyskało nabywców, do których należą duże firmy powiązane z rządem. Komputery będą dostarczane z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem zatwierdzonym przez rząd, czyli z systemem operacyjnym Linux Astra OS lub Red OS, alternatywnym dla Microsoft Office pakietem My Office i oprogramowaniem zabezpieczającym ViPNet SafeBoot. Baikal spodziewa się, że zanim iRU będzie sprzedawać swoje systemy, dostawy zwiększą się do 10000 - 15000 procesorów miesięcznie. Baikal spodziewał się osiągnąć ten etap wcześniej, ale plany pokrzyżowała sytuacja na rynku i niedobory.

BE-M1000 zawiera osiem rdzeni Arm Cortex-A57, które działają z zegarem 1,5 GHz. Posiada 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3. Ma również osiem rdzeni graficznych Mali-T628 z taktowaniem 700-750 MHz. TDP procesora ma wynosić około 30 W, ale zapewne jest konfigurowalne. Bardziej imponująca jest jednak łączność - mamy tutaj dwukanałowy kontroler pamięci obsługujący do 32 GB DDR3 lub DDR4 oraz 16 linii PCIe 3.0. Może również obsługiwać sześć portów USB, dwa porty Ethernet 10 Gb i dwa porty Ethernet 1 Gb. Procesor rzekomo ma wydajność na poziomie Intel Core i3-7300T, co jest wystarczające dla planowanych zastosowań. Biorąc pod uwagę małe doświadczenie firmy w projektowaniu procesorów, takie osiągnięcie jest godne podziwu.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC dostarczyło pierwszą partię rosyjskich procesorów Baikal BE-M1000

 0