TSMC: Globalizacja na rynku chipów dobiegła końca. Zapłacimy za to wyższymi cenami

TSMC: Globalizacja na rynku chipów dobiegła końca. Zapłacimy za to wyższymi cenami

Według giganta kontraktowej produkcji półprzewodników, TSMC, globalizacja w branży chipów dobiegła końca, co skutkować będzie wyższymi cenami. Jednak, mimo to, założyciel firmy popiera działania USA, które mają na celu spowolnienie rozwoju chińskiej technologii chipowej.

Tajwańska firma produkująca chipy jest obecnie uwikłana w trwającą bitwę między dwoma supermocarstwami, gdzie Stany Zjednoczone starają się zablokować dostęp Chin do najnowocześniejszych technologii, które mogą być wykorzystane przez ich rozwijającą się armię. Przynajmniej takie jest oficjalne uzasadnienie dla takich działań. Morris Chang, emerytowany założyciel tajwańskiej firmy TSMC, podczas wydarzenia zorganizowanego przez tajwański CommonWealth Magazine w Tajpej, wyraził obawy dotyczące końca globalizacji w branży chipów. Chang uważa, że wysiłki mające na celu zatrzymanie Chin w rozwoju technologii chipowej prowadzą do rozłamu w globalnym łańcuchu dostaw, co prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu cen i może mieć wpływ na dostępność chipów. Chang wyrażał podobne obawy podczas ceremonii z grudnia zeszłego roku z okazji rozpoczęcia budowy zakładu produkcyjnego chipów TSMC w Arizonie. Mimo to, Chang popiera podejście przyjęte przez Waszyngton w zakresie polityki przemysłowej dotyczącej chipów, ponieważ ma na celu spowolnienie postępu Chin w tej dziedzinie.

Globalizacja dobiegła końca, przynajmniej dla branży chipów, a to będzie oznaczać wyższe ceny chipów.

Morris Chang powiedział, że chiński przemysł półprzewodników pozostaje około pięciu lub sześciu lat za tajwańskim przemysłem pod względem technologicznym. Tajwan jest liderem na świecie w produkcji półprzewodników i kontroluje 48 procent rynku oraz 61 procent globalnych zdolności wytwarzania chipów w procesie 16 nm lub bardziej zaawansowanym. Chang popiera podejście USA do powstrzymywania postępu Chin w sektorze chipów, ale zdaje sobie sprawę, że Stany Zjednoczone działają przede wszystkim we własnym interesie. Właśnie dlatego urzędnicy amerykańscy otwarcie stwierdzili, że nie mogą kontynuować zależności od Tajwanu w kwestii chipów.

Jednakże, sankcje handlowe przeciwko Chinom odcinają tajwańskich producentów chipów, takich jak TSMC, od ogromnego chińskiego rynku. Co więcej, był doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Trumpa ostrzegł, że Stany Zjednoczone zniszczą tajwańskie fabryki półprzewodników, aby uniemożliwić ich przejęcie przez Chiny w przypadku inwazji na Tajwan. W rezultacie amerykańskie wysiłki zmierzające do izolacji Chin prowadzą do zniszczenia rozproszonej globalnej infrastruktury łańcucha dostaw, która narosła w ciągu ostatnich kilku dekad. Richard Gordon, wiceprezes ds. półprzewodników i elektroniki w firmie Gartner, powiedział na początku tego roku, że rezultatem może być świat podzielony na sieci łańcuchów dostaw skoncentrowane na Chinach i Europie oraz większa samodzielność w ramach tych bloków.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC: Globalizacja na rynku chipów dobiegła końca. Zapłacimy za to wyższymi cenami

 0