TSMC nie nadąża z produkcją układów 7 nm, co może uderzyć w AMD

TSMC nie nadąża z produkcją układów 7 nm, co może uderzyć w AMD

Fabryki TSMC, które odpowiadają m.in. za produkcję układów dla AMD, wydłużają czas realizacji zamówień na  7 nm chipy w związku ze zbyt dużym popytem. Ogromne zainteresowanie powoduje, że TSMC nie nadąża z produkcją. Na układy powstające z wykorzystaniem procesu 7 nm, czyli najnowsze Ryzeny i Radeony, trzeba będzie czekać już nie 2 a aż 6 miesięcy. OD dawna było wiadome, że w TSMC w jakimś momencie osiągnie szczyt swoich możliwości przerobowych. Pomimo zażegnania zagrożenia na wczesnym etapie produkcji 7 nm, dzięki ogromnym inwestycjom w rozwój nowego procesu, coraz większe potrzeby ze strony branży spodziewanie doprowadziły do zapełnienia terminarza produkcyjnego w tajwańskiej firmie.

Coraz większy popyta na układy w procesie 7 nm doprowadził do opóźnień w produkcji w fabrykach TSMC.

Według źródeł branżowych, prężnie rozwijający się rynek produktów 7 nm doprowadził do wydłużenia czasu realizacji o około cztery miesiące z powodu napiętego grafiku fabryki - co oznacza, że ​​partnerzy TSMC będą musieli składać zamówienia ze sporym wyprzedzeniem, aby zapewnić stałe dostawy chipów w nadchodzących miesiącach. A to może mieć bezpośrednie lub pośrednie konsekwencje dla AMD. Podane przez TSMC wydłużone czasy realizacji prawdopodobnie wpłyną na firmy, które chcą przenieść produkcję na 7 nm z innego procesu lub zwiększyć produkcję. Zarówno procesory Ryzen 3000, jak i procesory graficzne AMD Navi (seria RX 5700) wykorzystują proces 7 nm TSMC dla części lub całości swoich konstrukcji, co oznacza, że AMD najprawdopodobniej zagwarantowało sobie odpowiednie umowy, utrzymujące produkcję z dala od opóźnień (jak jest obecnie). Rosnące zapotrzebowanie będzie jednak wymagać zwiększenia produkcji, a to może oznaczać problemy.

Część zasobów produkcyjnych pochłoną budżetowe zamienniki RDNA dla kart Polaris, do tego należy doliczyć nadchodzące Threadrippery i mobilne Ryzeny, a należy brać pod uwagę, że najwyższy priorytet mają procesory EPYC - wszystko poniżej schodzi na dalszy plan. To nie pierwszy gdy raz AMD może mieć problemy z wydajnością TSMC. AMD podobno chciało zwiększyć zamówienia układów 7 nm jeszcze przed wydaniem Ryzen i Navi, aby uprzedzić Apple, który prawdopodobnie przejąłby większość linii produkcyjnych dla swoich iPhone'ów. AMD w przyszłym roku będzie się przesiadać na proces 7 nm+ wraz z Zen 3 i RDNA 2. Mamy nadzieję, że do tego czasu będzie skutecznie walczyć z Intelem, bo nic nie działa tak stymulująco na branżę, jak porządna konkurencja.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC nie nadąża z produkcją układów 7 nm, co może uderzyć w AMD

 0