TSMC nie przenosi produkcji do USA. Rozpoczyna badania nad następcą krzemu

TSMC nie przenosi produkcji do USA. Rozpoczyna badania nad następcą krzemu

W ubiegłym roku agencja Bloomberg napisała, że serwery wykorzystywane przez Amazon, Facebook, Apple i inne duże firmy są zainfekowane przez chipy umieszczane rzekomo w płytach głównych przez chińską firmę Super Micro. Historia odbiła się dużym echem w całej branży i choć nie udało się udowodnić, że taki proceder miał miejsce, Bloomberg stoi twardo za wszystkim, co napisał na ten temat. Do tego dochodzą trwający od dłuższego czasu konfliktu pomiędzy USA a Chinami oraz obawy amerykańskiego rządu dotyczące produkcji większości układów wykorzystywanych w kraju w Państwie Środka. W związku z tym przedstawiciele rządu USA w ubiegłym miesiącu zażądali od TSMC, by ten tajwański producent przeniósł swoją produkcję do Stanów Zjednoczonych, by uniknąć potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa. TSMC w końcu postanowiło zabrać głos w tej sprawie.  

TSMC twierdzi , że produkcja w USA jest niemożliwa ze względu na wysokie koszty.

TSMC nie przeniesie produkcji do USA. Rozpoczyna badania na następcą krzemu

Warto na wstępie podkreślić, że o ile najbardziej znanymi klientami TSMC są takie firmy jak Apple, AMD czy NVIDIA, to jednak firma produkuje również chipy dla Pentagonu, a konkretniej Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), które wykorzystywane są w dronach, satelitach, samolotach czy urządzeniach służących do bezprzewodowej komunikacji. To właśnie ta współpraca skłonić miała rząd USA do zażądania przeniesienia fabryk do Stanów Zjednoczonych. Co prawda rozmowy na ten temat rozpocząć miały się jeszcze zanim Donald Trump objął urząd prezydenta, ale za jego kadencji stały się pilną sprawą.

Mark Liu, prezes zarządu TSMC, zdecydował się w końcu skomentować tę sprawę, czego dokonał na forum technologicznym w Hsinchu na Tajwanie. Przedstawiciel producenta twierdzi, że Pentagon nie kontaktował się z nim w tej sprawie bezpośrednio. Zamiast tego rząd USA kontaktować ma się z ich amerykańskimi klientami, nakłaniając, by ci przenieśli swoją produkcję z powrotem do kraju. Liu twierdzi również, że produkcja w USA jest niewykonalna ze względu na wysokie koszty i w związku z tym jego firma otworzy nowy ośrodek badawczy w Hsinchu, którego celem będzie opracowanie nowego materiału półprzewodnikowego, zastępującego krzem. TSMC ma w planach także nowe fabryki na Tajwanie, które produkować będą 3 nm i 2 nm chipy.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC nie przenosi produkcji do USA. Rozpoczyna badania nad następcą krzemu

 0