TSMC ogłasza budowę nowej fabryki o wartości 11 miliardów dolarów w Niemczech

TSMC ogłasza budowę nowej fabryki o wartości 11 miliardów dolarów w Niemczech

Tajwańska firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), światowy gigant w produkcji półprzewodników, zaprezentowała plany konstrukcji olbrzymiej fabryki o szacowanej wartości 10 miliardów euro w Niemczech.

Inwestycja w Niemczech stanowi kolejny krok w strategii ekspansji TSMC poza granicami Tajwanu.

Nowy zakład, który powstanie w wschodnim Dreźnie, będzie czwartym obiektem produkcyjnym TSMC poza granicami Tajwanu. Obecnie firma prowadzi budowę dwóch fabryk w Arizonie oraz jednej w Japonii. Fabryka w Niemczech, będąca rezultatem spółki joint venture, otworzy nowe horyzonty dla TSMC na rynku europejskim. Wspólny projekt o nazwie European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) GmbH jest rezultatem sojuszu z trzema firmami: niemieckim Robert Bosch GmbH, Infineon Technologies AG, a także holenderskim NXP Semiconductors NV.

Inwestycja jest ukierunkowana na dostarczanie zaawansowanych usług w obszarze produkcji półprzewodników dla dynamicznie rozwijających się sektorów motoryzacyjnego oraz internetu rzeczy (IoT) w regionie. 

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na przyszły rok, a produkcję chipów w nowym zakładzie planuje się rozpocząć w 2027 roku. Choć TSMC przewiduje inwestycję w wysokości 3,5 miliarda euro (3,8 miliarda dolarów), pozostałą część finansowania ma dostarczyć konsorcjum partnerów, w tym europejskich podmiotów oraz wsparcie Unii Europejskiej i rządu Niemiec. Oczekuje się, że struktura własnościowa nowego przedsięwzięcia będzie opierać się na 70 procentowym udziale TSMC, oraz po 10 procentowych udziałach dla Bosch, Infineon i NXP.

Fabryka ma mieć zdolność produkcji około 40 000 płytek miesięcznie o rozmiarze 300 mm / 12 cali. W ofercie będą płaskie układy CMOS w wersjach 28/22 nanometrów oraz technologia FinFET w wersjach 16/12 nanometrów. Niemiecki rząd podkreślił zaangażowanie w sukces tej inwestycji, zatwierdzając dotacje w wysokości do 5 miliardów euro (około 5,5 miliarda dolarów) dla spółki joint venture. Wprowadzone niedawno ustawy ułatwiające pracę wykwalifikowanym obcokrajowcom w Niemczech dodatkowo sprzyjają przyciąganiu międzynarodowych talentów i inwestycji do kraju. Pomimo pewnych kontrowersji, rząd Niemiec uważa te kroki za kluczowe dla przyciągnięcia wiodących firm technologicznych, otwierając drzwi dla kolejnych inwestycji w przyszłości.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC ogłasza budowę nowej fabryki o wartości 11 miliardów dolarów w Niemczech

 0