Tuxedo Stellaris 15 Gen4 - potężny gamingowy laptop z chłodzeniem cieczą i Linuxem

 Tuxedo Stellaris 15 Gen4 - potężny gamingowy laptop z chłodzeniem cieczą i Linuxem

Tuxedo to niemiecki producent wysokowydajnych laptopów z Niemiec. Urządzenia te są przeważnie oparte na systemie Linux, a do rodziny właśnie dołączył kolejny model.

Stellaris 15 Gen4 nie jest całkowicie nową konstrukcją, bo urządzenie było już prezentowane na początku tego roku. Ten potężny laptop z nietypowym jak na tę klasę sprzętu chłodzeniem oferowany był jednak wyłącznie z systemem Windows, co było nietypowe dla tego producenta, jednak właśnie uległo to zmianie. Tuxedo Stellaris 15 Gen4 to bardzo wydajny laptop gamingowy, który z powodzeniem może zastąpić komputer stacjonarny. Na pokładzie znajduje się Intel Core i9-12900H pracujący z dwoma modułami pamięci DDR5 i dwoma dyskami SSD M.2 PCIe 4.0 x4, a także układem graficznym Nvidia GeForce RTX 3000 (włącznie z RTX 3080 Ti). Gracze mają również do dyspozycji 15,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560x1440 i częstotliwości odświeżania 240 Hz.

Laptop z chłodzeniem cieczą to dość nietypowe rozwiązanie. Pozwala to jednak na połączenie mobilności z wydajnością desktopa w trybie stacjonarnym.

Nie da się ukryć, że Intel Core i9-12900H oraz karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3080 Ti to prądożerne i grzejące się układy. Aby uniknąć spadków wydajności związanych z wysokimi temperaturami, a także ograniczyć możliwość przegrzania sprzętu, producent (a właściwie tajwańskie Clevo, które odpowiada za projekt) zdecydował się na zastosowanie wydajnego systemu chłodzenia cieczą Tuxedo Aquaris.

Laptopa oczywiście można zabrać ze sobą i jest to sprzęt całkowicie mobilny. Chłodzenie wodne można odłączyć i w podróży Stellaris 15 Gen4 może pracować w pełni autonomicznie, korzystając z baterii o pojemności 93Wh. W tym trybie urządzenie pracuje korzystając ze standardowego chłodzenia, jednak z ograniczoną wydajnością. Producent początkowo oferował urządzenie tylko z systemem Windows, co było spowodowane ograniczeniami z oprogramowaniem. Clevo, które odpowiada za projekt, tworzyło urządzenie z myślą o systemach Microsoftu, przez co Tudexo musiało opracować własny pakiet Tuxedo Control Center dla Linuksa, aby umożliwić użytkownikom regulację prędkości wentylatorów dla chłodnicy, jak również zmianę adresowalnych diod LED RGB.
Cena podstawowego modelu Stellaris 15 Gen4 firmy Tuxedo zaczyna się od 2599 euro (z procesorem Core i7-12700H i kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 3060M), natomiast blok chłodzenia cieczą Aquaris trzeba kupić osobno za 199 euro.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tuxedo Stellaris 15 Gen4 - potężny gamingowy laptop z chłodzeniem cieczą i Linuxem

 0