Twardy dysk ze szkła i z laserem? To już rzeczywistość

Twardy dysk ze szkła i z laserem? To już rzeczywistość

W ciągu ostatnich kilku lat, tempo zmian w gęstości zapisu danych na dyskach twardy znacząco spadło. Podczas gdy zarówno Seagate jak i Western digital prą naprzód z większymi dyskami (głównie dzięki większej ilości talerzy oraz wykorzystaniu helium), to właściwie wartość powierzchniowej gęstości zapisu  niewiele się zmienia. Rozwiązaniem i lekarstwem na zwiększanie pojemności ma być wprowadzenie przez obie firmy 20 TB dysków, w których zastosowano podłoże ze szkła.

W chwili obecnej jedynie dyski laptopowe używają szklanego substratu, który w kilku miejscach spisuje się lepiej niż aluminium. Po pierwsze, szkło jest sztywniejsze od aluminium, co pozwala na tworzenie cieńszych i lżejszych talerzy. Szklane elementy są gładsze i bardziej płaskie od aluminium co pozwoli na ich bardziej ścisłe pakowanie, mniej się również rozszerzają pod wpływem ciepła, co czyni je lepszym wyborem w elementach wystawionych na wyższe temperatury. Ilość energii, potrzebnej do rozkręcenia szklanego talerza, również jest niższa niż w przypadku takiego samego talerza, ale zrobionego z aluminium.

To co jeszcze nie tak dawno wydawało się pomysłem rodem z filmów sience-fiction, powoli staje się rzeczywistością. Czy jednak szklane talerze nie przyczynią się do spadku wytrzymałości, tych i tak już dość delikatnych dysków twardych?

Japońska firma Hoya, uważa że obecni producenci dysków twardych zaadoptują ich szklane dyski w 3,5 calowych napędach (istnieją już 2,5 calowe dyski ze szkła). Hoya stworzyło prototypy szklanych talerzy o grubościach 0,5 mm i 0,381 mm - obecnie stosowane aluminiowe talerze mają 0,635 mm grubości. Każdy z talerzy musi mieć zapewnioną przestrzeń pomiędzy sobą i następnym talerzem, jeśli więc zredukujemy grubość talerza o 40%, to łatwo można umieścić więcej talerzy w dysku, nie zwiększając fizycznie jego rozmiarów. Szklany substrat jest również przydatny w HARM (Heat-Assisted Magnetic Recording). HARM wykorzystuje laser do ogrzania tej części dysku, która jest obecnie zapisywana. Seagate chce przedstawić pierwsze dyski HARM w 2018 roku, a docelowo osiągnąć pojemność 20 TB w 2020 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twardy dysk ze szkła i z laserem? To już rzeczywistość

 0