Twój procesor AMD Ryzen jest zaskakująco gorący podczas bezczynności? Sprawdź Epic Games Launcher...

Twój procesor AMD Ryzen jest zaskakująco gorący podczas bezczynności? Sprawdź Epic Games Launcher...

UPDATE:

Początkowo doniesienia były tylko o procesorach Ryzen, jednak pojawiają się głosy, że Epic niepotrzebnie obciąża i zwiększa temperatury również w przypadku procesorów Intela. Problem tkwi w samej aplikacji.

------------------------

Epic Games Launcher - aplikacja znana większości graczy, choćby ze względu na nieustanne rozdawanie darmowych produkcji, okazuje się kiepsko zoptymalizowana i sprawia, że niektóre procesory Ryzen pracują ze sporo wyższą temperaturą, choć są w trybie bezczynności. Problem zgłosiło wielu użytkowników Reddit, co zostało potwierdzone przez Hot Hardware. Okazuje się, że aplikacja wykorzystuje sporo zasobów procesora, nawet jeśli działa tylko w tle, a jej zadaniem jest tylko uruchamianie gier. Program podnosi temperaturę niektórych Ryzenów nawet o 20oC i to zanim w ogóle uruchomi grę. Użytkownicy wskazują, że aplikacja zwiększa wykorzystanie niektórych wątków procesora, co wpływa na ogólną temperaturę całego układu. Co więcej, zużyte zasoby mogłyby zostać wykorzystane przez grę, a nie aplikację działającą w tle.

Za podwyższone temperatury Ryzenów w trybie idle w niektórych przypadkach odpowiada aplikacja Epic Games Launcher, wykorzystująca bez powodu zasoby procesora.

Przykładowo  użytkownik forum Reddit o nazwie Neoncarbon zauważył, że temperatura procesora AMD Ryzen 7 5800X spadła z 50°C do 37°C, gdy zamknął aplikację Epic. Takich przykładów dostarczanych przez użytkowników jest mnóstwo. W tej chwili nie ma rozwiązania tego problemu, istnieją jednak obejścia. Dobrym pomysłem jest połączenie programu Epic Games Launcher z GOG Galaxy, który ma wbudowaną funkcję automatycznego zamykania oryginalnych programów uruchamiających po zamknięciu gry. W ten sposób program uruchamiający nie będzie już działał w tle po opuszczeniu gry przez użytkowników i zużywał zasobów.

Warto również zauważyć, że aplikacja Epic wysyła 14 razy więcej danych niż Steam i NVIDIA Experience podczas pracy w tle. Plik wykonywalny EpicWebHelper łączy się z następującym serwerem tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com.  Wygląda na to, że plik wykonywalny jest powiązany z wbudowaną przeglądarką internetową. Aplikacja łączy się z wieloma adresami IP podczas uruchamiania i wysyła spore ilości danych (zdecydowana większość ruchu ma miejsce podczas uruchamiania programu). 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Twój procesor AMD Ryzen jest zaskakująco gorący podczas bezczynności? Sprawdź Epic Games Launcher...

 0