Tysiąc dolarów za sam ekran i zawias? Nowe wieści w sprawie składanego MacBooka

Tysiąc dolarów za sam ekran i zawias? Nowe wieści w sprawie składanego MacBooka

Pierwszy składany MacBook może być naprawdę drogi. Koszt samego wyświetlacza oraz jego zawiasu może sięgać nawet 1000 dolarów. Dowiedzieliśmy się również, kiedy można spodziewać się premiery tego urządzenia.

 

Składany MacBook może być jednym z najciekawszych produktów, jakie w ciągu najbliższych lat wprowadzi firma z Cupertino. Aktualizację w kwestii szczegółów na jego temat opublikował teraz znany analityk, Ming-Chi Kuo. Jak wynika z przedstawionych przez niego informacji, za dostawy ekranów do tego urządzenia odpowiadać będzie wyłącznie LG Display. Apple ma być jeszcze na etapie podejmowania decyzji w kwestii rozmiaru tego komponentu. Jedną z opcji jest wykorzystanie 20,25-calowego panelu. Firma z Cupertino rozważa też wyświetlacz o przekątnej 18,8 cala. Kuo pisze także o rozpoczęciu masowej produkcji wyświetlacza. Docelowy harmonogram zakłada jej uruchomienie w czwartym kwartale 2025 roku. Proces montażu urządzeń ma natomiast rozpocząć się w pierwszej połowie 2026 roku.

Według przewidywań cena takiego wyświetlacza ma wahać się między 600 a 650 dolarów. Sam zawias ma natomiast generować koszty w przedziale 200-250 dolarów.

Pozostając jeszcze w temacie ekranu, analityk informuje, że celem Apple jest osiągnięcie jak najmniejszych zagnieceń podczas składania ekranu lub najlepiej kompletnego pozbycia się ich. Koszt takiej technologii będzie jednak wysoki. Potrzebny jest bowiem do tego nie tylko odpowiednio wysokiej jakości panel, ale również specjalny zawias. Według przewidywań cena takiego wyświetlacza ma wahać się między 600 a 650 dolarów. Sam zawias ma natomiast generować koszty w przedziale 200-250 dolarów. W tym gorszym scenariuszu sam ekran i jego zawias będą kosztowały Apple w bezpośrednim przeliczeniu około 3500 złotych.

Ceny mogą jednak zmaleć do momentu masowej produkcji dzięki udoskonaleniu technologii czy też pojawieniu się nowych dostawców. Wspominaliśmy już, że za produkcję i dostarczanie wyświetlaczy odpowiedzialne jest wyłącznie LG. Apple ma obecnie również tylko jednego dostawcę w kwestii zawiasu. Jest nim firma Amphenol. Być może zatem z czasem do gry wejdzie konkurencja, dzięki której ceny części spadną.

Analityk zakłada, że jeśli Apple nie uda się jednak obniżyć kosztów przed masową produkcją to BOM (Bill Of Materials) składanego MacBooka może osiągnąć poziom Vision Pro. A przypomnijmy, że ten sprzęt w najbardziej podstawowej wersji kosztuje 3499 dolarów.

Procesorem w jaki wyposażony będzie składany MacBook zostanie najpewniej Apple M5. Warto dodać, że obecnie najnowszym chipem z tej rodziny jest M4, który trafił niedawno do iPad'ów Pro. 

W którym roku może odbyć się premiera?

Podsumowując, składany MacBook będzie najpewniej bardzo drogi. Jednak czy ktoś zakładał, że będzie inaczej? Co do premiery to z najnowszych informacji wynika, że możemy spodziewać się jej już w 2026 roku. Oczywiście jeżeli nic nie stanie Apple'owi na przeszkodzie. Nie wiadomo też czy ten sprzęt trafi do wszystkich krajów, w tym także do Polski.

Apple postanowiło już przecież ograniczyć dostępność Vision Pro wyłącznie do Stanów Zjednoczonych. I chociaż mówi się o wprowadzeniu gogli na inne rynki już w niedalekiej przyszłości to nie we wszystkich krajach uruchomiona zostanie oficjalna sprzedaż. Jedną z przyczyn jest tutaj najpewniej cena. Apple z pewnością wie, że 3499 dolarów za podstawową wersję gadżetu może być zaporową ceną w niektórych krajach. Tak samo może być ze składanym MacBookiem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tysiąc dolarów za sam ekran i zawias? Nowe wieści w sprawie składanego MacBooka

 0