UE osiągnęło porozumienie w sprawie prawa wymierzonego przeciwko technologicznym gigantom

UE osiągnęło porozumienie w sprawie prawa wymierzonego przeciwko technologicznym gigantom

Unia Europejska osiągnęła konsensus w sprawie przyjęcia Digital Markets Act (DMA), szeroko zakrojonego prawa antymonopolowego, które ma powstrzymać Apple, Google, Meta i innych gigantów technologicznych przed monopolizacją rynku. Ustawodawcy uzyskali wczoraj „wstępne” porozumienie, po wielu godzinach negocjacji.

Prawo może mieć daleko idące konsekwencje, z których część wykracza poza Europę. Przede wszystkim jednym z głównych przepisów DMA jest to, że dostawcy komunikatorów musieliby zapewnić interoperacyjność swoich usług z innymi usługami. „Prawodawcy UE zgodzili się, że największe usługi przesyłania wiadomości (takie jak Whatsapp, Facebook Messenger lub iMessage) będą musiały zostać otwarte i współpracować z mniejszymi platformami komunikacyjnymi” - zakomunikował Parlament Europejski po zawarciu porozumienia. Na razie nie jest jasne, czy ten wymóg miałby zastosowanie również do interoperacyjności między samymi dużymi platformami komunikacyjnymi. Parlament napisał, że przepisy dotyczące interoperacyjności sieci społecznościowych „zostaną określone w przyszłości”.

Unia Europejska osiągnęła konsensus w sprawie przyjęcia Digital Markets Act (DMA), które ma powstrzymać Apple, Google, Meta i innych gigantów technologicznych przed monopolizacją rynku.

W oświadczeniu rzecznik Apple powiedział, że firma jest „zaniepokojona” niektórymi aspektami nowego prawa UE. „Jesteśmy zaniepokojeni, że niektóre postanowienia DMA stworzą niepotrzebne luki w prywatności i zabezpieczeniach dla naszych użytkowników, podczas gdy inne zabronią nam pobierania opłat za własność intelektualną, w którą dużo inwestujemy” – powiedział rzecznik. „Głęboko wierzymy w konkurencję i tworzenie dobrze prosperujących, konkurencyjnych rynków na całym świecie i będziemy kontynuować współpracę z interesariuszami w całej Europie w nadziei na złagodzenie tych słabych punktów”.

Meta nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Szef WhatsApp, Will Cathcart, napisał na Twitterze, że ma nadzieję, że prawo jest „niezwykle przemyślane”. „Interoperacyjność może przynieść korzyści, ale jeśli nie zostanie ostrożnie wdrożone, może to spowodować tragiczne osłabienie bezpieczeństwa i prywatności w Europie” – powiedział.

DMA zabrania również firmom „łączenia danych osobowych w celu reklamy ukierunkowanej” bez wyraźnej zgody, co może ograniczyć zdolność Meta i innych podmiotów do wyświetlania targetowanych reklam użytkownikom. Jak wskazuje The New York Times, wciąż istnieje wiele pytań dotyczących tego, w jaki sposób europejscy prawodawcy będą egzekwować te nowe przepisy, a firmy, o których mowa, prawdopodobnie będą skarżyć się na wyzwania prawne.

Wcześniejsze propozycje ustawy zawierały również zapisy, które miały zmienić sposób prowadzenia przez Apple i Google sklepów z aplikacjami. Zgodnie z proponowanymi przepisami Apple musiałoby zezwolić użytkownikom na instalowanie aplikacji z innych sklepów, a zarówno Apple, jak i Google, byłyby zobowiązane do umożliwienia programistom ominięcia ich sklepów i korzystania z własnych platform do rozliczeń. Nie jest jasne, czy te zapisy zostały zatwierdzone w porozumieniu. Parlament Europejski zorganizuje dziś konferencję prasową, na której ma przedstawić więcej szczegółów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE osiągnęło porozumienie w sprawie prawa wymierzonego przeciwko technologicznym gigantom

 0