UE oskraża X o sianie dezinformacji o wojnie w Izraelu. Musk: Pokażcie konkrety

UE oskraża X o sianie dezinformacji o wojnie w Izraelu. Musk: Pokażcie konkrety

Wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej ostrzega Elona Muska przed rozpowszechnianiem dezinformacji na X w trakcie wojny między Izraelem a Hamasem. Komisarz UE Thierry Breton wysłał Muskowi „pilne” pismo w tej sprawie, podkreślając obowiązki X wynikające z ustawy o usługach cyfrowych (Digital Services Act).

List komisarza

List to odpowiedź na ostrzeżenia naukowców i weryfikatorów faktów przed falą dezinformacji na platformie X w następstwie ataków Hamasu na Izrael. Chociaż niedawne posunięcie Muska polegające na usuwaniu nagłówków linków udostępnianych na platformie utrudniło wyszukiwanie wiadomości, zweryfikowani użytkownicy udostępniali viralowe klipy zawierające zupełnie niezwiązane treści, rzekomo przedstawiające sceny z rozwijającego się konfliktu.

Wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej ostrzega Elona Muska przed rozpowszechnianiem dezinformacji na X w trakcie wojny między Izraelem a Hamasem.

„W następstwie ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez Hamas na Izrael mamy przesłanki, że wasza platforma jest wykorzystywana do rozpowszechniania nielegalnych treści i dezinformacji w UE” – napisał Breton w liście do Muska. „Przypomnę, że ustawa o usługach cyfrowych nakłada bardzo precyzyjne obowiązki w zakresie moderacji treści”.

Breton miał na myśli przede wszystkim rozpowszechnianie „fałszywych i zmanipulowanych obrazów i faktów krążących na platformie w UE, takich jak wykorzystane w innym celu stare obrazy niepowiązanych konfliktów zbrojnych lub materiały wojskowe, które w rzeczywistości pochodzą z gier wideo”. Wspomniał  także o nowo zmienionej polityce firmy dotyczącej interesu publicznego, stwierdzając, że zmiana ta „pozostawiła wielu europejskich użytkowników niepewnych”, co do rodzaju treści, na jakich publikację pozwala platforma.

 

Breton zasugerował również, że X nie reagowało odpowiednio na prośby o zajęcie się „potencjalnie nielegalnymi treściami” na swojej platformie. „Otrzymując powiadomienia o nielegalnych treściach w UE, musicie działać terminowo, sumiennie i obiektywnie, podejmując działania i usuwając odpowiednie treści, jeśli jest to uzasadnione” – napisał Breton. „Ze sprawdzonych źródeł otrzymaliśmy raporty o potencjalnie nielegalnych treściach krążących w Waszym serwisie pomimo zgłoszeń odpowiednich władz”.

Musk zabiera głos

X nie odpowiedziało na prośbę o komentarz, ale Musk udzielił krótkiej odpowiedzi na swojej platformie. „Nasza polityka polega na tym, że wszystko jest open source i przejrzyste. Wiem, że UE popiera takie podejście” – napisał Musk. „Proszę wymienić naruszenia, o których wspominasz w kontekście X, tak aby [sic!] opinia publiczna mogła je zobaczyć”.

Firma, która niedawno usunęła swoje narzędzie do zgłaszania dezinformacji i zwolniła zespoły ds. bezpieczeństwa, których zadaniem jest zajmowanie się dezinformacją, jako główny sposób radzenia sobie z dezinformacją wskazała narzędzie do sprawdzania faktów wykorzystujące źródła społecznościowe – Community Notes.

W aktualizacji opublikowanej wkrótce po udostępnieniu listu przez Bretona firma podała, że ​​w ciągu ostatnich trzech dni utworzono „ponad 500 unikalnych notatek”, w tym notatki dotyczące „fałszywych filmów nakręconych za pomocą symulatorów gier” i innych „wyrwanych z kontekstu” i „niepowiązanych” nagrań. X dodało, że „aktywnie pracuje nad” zmianami, „które pomogą automatycznie wyświetlać notatki w jeszcze większej liczbie postów z pasującymi filmami i obrazami” oraz że „zwiększa skalę” powiadomień dla osób, które wcześniej wchodziły w interakcję z treściami, które później zostały zweryfikowane za pomocą Community Notes. Firma nie podała, ilu użytkowników otrzymało takie powiadomienia.

To nie pierwszy raz, kiedy urzędnicy Unii Europejskiej wyrażają obawy co do skali dezinformacji na platformie X. Z opublikowanego w zeszłym miesiącu raportu UE wynika, że serwis miał najwyższy wskaźnik dezinformacji spośród wszystkich platform społecznościowych. Zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych firmy takie jak X są zobowiązane do ujawnienia szczegółowych informacji na temat sposobu postępowania z dezinformacją.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE oskraża X o sianie dezinformacji o wojnie w Izraelu. Musk: Pokażcie konkrety

 0