UE przedłuży masową inwigilację prywatnych wiadomości na Facebooku, Instagramie, Gmailu...

UE przedłuży masową inwigilację prywatnych wiadomości na Facebooku, Instagramie, Gmailu...

W zeszłym tygodniu niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego (MEP) i prawnik Patrick Breyer ogłosił na swojej stronie internetowej, że masowe skanowanie prywatnych wiadomości i zdjęć, według niego podatne na błędy, będzie kontynuowane przez kolejne dwa lata. Decyzję tę podjęto w ramach tzw. "porozumienia trójstronnego" między Parlamentem Europejskim i Radą UE.

Breyer wyjaśnił, że początkowo planowano przedłużenie umowy o 9 miesięcy, ale z powodu nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i państw, porozumienie zostało przedłużone na dwa lata. Wyraził zaniepokojenie, że to porozumienie cementuje kontrolę nad czatem, naruszając prawa podstawowe, i wcale nie przynosi lepszej ochrony dzieci przed nieodpowiednim zachowaniem w internecie.

Parlament Europejski chce przedłużenia masowej inwigilacji prywatnych wiadomości na platformach Facebook, Instagram, Gmail, a nawet Xbox do co najmniej kwietnia 2026  roku na mocy "odstępstw od e-prywatności". Okres wydłużono ze względu na zbliżające się wybory.

Breyer oskarżył również międzynarodową sieć nadzoru i przemysł, twierdząc, że ich wpływy w Parlamencie Europejskim doprowadziły do podjęcia tej decyzji. Podkreślił, że masowe skanowanie nie przyczynia się znacząco do ochrony dzieci ani skazywania sprawców przemocy, ale zamiast tego kryminalizuje nieletnich i nadmiernie obciąża organy ścigania.

Jako przedstawiciel Niemieckiej Partii Piratów, Breyer zadeklarował, że pracuje nad zatrzymaniem nielegalnego skanowania masowego czatu w sądzie, co stanowi jego reakcję na "próby" cenzury ze strony Komisji Europejskiej. Warto zauważyć, że porozumienie nadal wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę UE.

Parlament Europejski (PE) – najwyraźniej ciężko pracuje, aby niektórzy z największych graczy z siedzibą w USA – Facebook, Instagram, Gmail, a nawet Xbox – kontynuowali masową inwigilację prywatnych wiadomości dla kolejne dwa lata – jako nową datę końcową podaje się kwiecień 2026 r. Oficjalne zasady, zgodnie z którymi to się dzieje, nazywane są przepisami dotyczącymi odstępstw od e-prywatności. 

Przypomnijmy, że niedawno Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wydał orzeczenie, w którym stwierdza, że przepisy nakładające obowiązek wprowadzania luk w szyfrowaniu i rozległego przechowywania danych naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka.

PE stosuje jednak wybieg, nazywając współpracę z Big Tech jako "dobrowolną". Dla wielkich firm jest to okazja na dokonanie autocenzury i/lub ogólnie ograniczania wypowiedzi – zanim rząd/organy regulacyjne podobne do rządu wkroczą do działania i ukarzą za niewłaściwe dostosowanie się do ich polityki. Jest oczywiste, dlaczego obie strony prawdopodobnie będą ze sobą współpracować. Rządy nie chcą pokazywać swojej autorytarnej strony, a korporacje nie chcą tracić pieniędzy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: UE przedłuży masową inwigilację prywatnych wiadomości na Facebooku, Instagramie, Gmailu...

 0