Unia Europejska może zmusić Apple do wprowadzenia USB-C w iPhone'ach

Unia Europejska może zmusić Apple do wprowadzenia USB-C w iPhone'ach

Czy już wkrótce Apple zostanie zmuszone do wprowadzenia USB-C w iPhone'ach? Taki scenariusz nie jest wykluczony, ponieważ Komisja Europejska ma przedstawić w czwartek propozycję przepisów zmuszających producentów urządzeń do stosowania jednolitej ładowarki.

Jeśli zapisy projektu weszłyby w życie wówczas Apple tak jak reszta firm musieliby zastosować w smartfonach wejście USB typu C, a także zagwarantować interoperacyjność protokołu oprogramowania dla szybkiego ładowania między markami i sprzętem. Przepisy objęłyby także tablety, aparaty fotograficzne, głośniki oraz słuchawki. Zasady nie będą dotyczyć e-czytników czy ładowarek bezprzewodowych. Zdaniem przedstawiciela KE, Unia Europejska zamierza wcielić w życie nowe przepisy od 2022 roku, z kolei producenci dostaną dodatkowy czas na dostosowanie się do innej rzeczywistości. Ostatecznie cały proces ma zakończyć się w pierwszej połowie 2024 roku.

Unia Europejska chce zmusić producentów do stosowania jednego standardu ładowarki.

Unia Europejska może zmusić Apple do wprowadzenia USB-C w iPhone'ach

Co ciekawe pomysł unijnych urzędników może nie spodobać się klientom, ponieważ KE zamierza zmusić firmy, by nie dodawały ładowarek do smartfonów. Zdaniem jednego z urzędników nowe prawo nie zharmonizuje bezpośrednio wszystkich ładowarek, ale zharmonizuje punkty ładowania sprzętu. Zobaczymy, co z tym fantem zrobi Apple, które nie jest zadowolone z pomysłu zmuszania producentów do ustandaryzowania jednego typu ładowarki przez Komisję Europejską. W przeszłości gigant z Cupertino stał na stanowisku, iż ów pomysł zachamuje innowacyjność dostawców urządzeń.

Warto wspomnieć, iż europosłowie już w zeszłym roku większością głosów opowiedzieli się za jednolitą ładowarką. Wskazano wówczas nie tylko wygodę dla użytkowników, ale również korzyści dla środowiska. Z drugiej strony producenci rezygnują z dodawania ładowarek do smartfonów, natomiast Apple zaprezentowało raport, z którego wynika, że wykorzystało dzięki temu 861 000 ton miedzi, cynku oraz cyny mniej, zaś na mniejsze pudełko potrzeba było mniej kartonu.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska może zmusić Apple do wprowadzenia USB-C w iPhone'ach

 0