Unia Europejska zatwierdziła 43 miliardy euro dotacji dla producentów półprzewodników

Unia Europejska zatwierdziła 43 miliardy euro dotacji dla producentów półprzewodników

W dniu wczorajszym Rada Europejska podjęła ważną decyzję, formalnie zatwierdzając tzw. European Chips Act - rozporządzenie mające na celu wzmocnienie sektora półprzewodników w Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma na celu zwiększenie udziału w rynku chipów produkowanych w Europie z obecnych około 10% do około 20% do roku 2030.

Europa stawia na produkcję chipów - Intel i TSMC inwestują w nowoczesne fabryki.

European Chips Act ma stanowić bodziec dla europejskiego przemysłu półprzewodników, a jednocześnie zachęcać do przyciągania inwestycji, wspierać badania i rozwój oraz umożliwić dostęp do dotacji dla producentów chipów planujących budowę nowych fabryk na terenie Unii Europejskiej. Program przewiduje zapewnienie aż 43 miliardów euro (czyli około 47 miliardów dolarów) na inwestycje, zarówno ze środków budżetu Unii Europejskiej, jak i prywatnych. Héctor Gómez Hernández, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki, skomentował: "Dzięki ustawie o chipach Europa będzie liderem światowego wyścigu półprzewodników. Już teraz możemy zaobserwować rezultaty - nowe zakłady produkcyjne, inwestycje oraz projekty badawcze. W dłuższej perspektywie przyczyni się to również do odrodzenia naszego przemysłu i zmniejszenia naszej zagranicznej zależności".

Unia Europejska formalnie zatwierdza European Chips Act w celu wzmocnienia sektora półprzewodników w regionie.

unia europejska flaga

Głównym celem tej inicjatywy jest podwojenie udziału Unii Europejskiej w światowym rynku półprzewodników do co najmniej 20% do roku 2030. Dodatkowo, program ma wzmocnić krajowy łańcuch dostaw półprzewodników, aby zapobiec niedoborom chipów w sektorach kluczowych, takich jak branża motoryzacyjna. Ostatni rok pokazał, jak krytyczne może być uzależnienie od importowanych układów, zwłaszcza z krajów azjatyckich.

Decyzja Unii Europejskiej o wprowadzeniu zachęt dla producentów chipów już przynosi efekty. W odpowiedzi na nowe przepisy, Intel zadeklarował zbudowanie najnowocześniejszej fabryki w pobliżu Magdeburga w Niemczech, oraz zaawansowanego zakładu pakowania chipów w Polsce. Również TSMC planuje ogłosić w nadchodzących tygodniach powstanie specjalistycznej fabryki produkującej mikrokontrolery dla producentów samochodów w Niemczech.

Wprowadzenie ustawy ma również na celu zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od zagranicznych zaawansowanych procesorów do superkomputerów, które obecnie są produkowane przede wszystkim w USA, na Tajwanie i w Korei Południowej. Ustawa o chipach ma przyciągnąć firmy takie jak Intel, Samsung Foundry i TSMC do wytwarzania zaawansowanych produktów na terenie Europy. Wprowadzenie nowych przepisów nie ogranicza się jedynie do finansowania najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych, ale obejmuje także wsparcie dla dojrzałych centrów produkcji chipów oraz badań i rozwoju.

Rozporządzenie, które już zostało przyjęte przez Radę i Parlament Europejski, wejdzie w życie trzy dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska zatwierdziła 43 miliardy euro dotacji dla producentów półprzewodników

 0