Uruchomił Windowsa 11 w pamięci karty graficznej. Tak wyglądają prędkości tego "dysku"

Uruchomił Windowsa 11 w pamięci karty graficznej. Tak wyglądają prędkości tego "dysku"

Twórca Tiny11, czyli zmodyfikowanej wersji Windowsa 11 opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał udaną próbę uruchomienia leciutkiej odsłony systemu Microsoftu w pamięci karty graficznej. Zmodyfikowana wersja Windowsa 11 zadziałała bez problemu na zaledwie 4 GB VRAM-u, które oferowała wykorzystana w eksperymencie laptopowa wersja RTX-a 3050. Autor nagrania przeprowadził także test w CrystalDiskMark, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, na co stać tego rodzaju "dysk".

Specjalna wersja Windowsa 11 może działać w pamięci karty graficznej

To już nie pierwszy raz, kiedy ktoś postanowił wykorzystać pamięć karty graficznej w innym celu niż ten, do którego została stworzona. Tym razem pamięć wideo jednego z układów NVIDII została użyta do uruchomienia systemu operacyjnego. Jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi, zaledwie kilka gigabajtów VRAM-u wystarczyło, aby uruchomić specjalnie przygotowaną wersję Windowsa 11.

Deweloper stojący za Tiny11, NTDEV, opublikował w sieci nagranie, w którym pokazał udaną próbę uruchomienia tej wersji systemu w pamięci karty graficznej. Do eksperymentu wykorzystał laptopowego RTX-a 3050 wyposażonego w zaledwie 4 GB VRAM-u.

Jeszcze na początku lutego pisaliśmy o superlekkim wydaniu najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Tiny11 to zmodyfikowana wersja Windowsa 11, do uruchomienia której potrzebne jest znacznie mniej pamięci RAM oraz miejsca na dysku w porównaniu do oficjalnego wydania. W styczniowym newsie pisaliśmy o 8 GB HDD. Jak widać, wystarczą nawet 4 GB.

Windows 11 (Tiny11) uruchomiony na RTX 3050 z 4 GB pamięci

Przechodząc już do sedna, deweloper stojący za Tiny11, NTDEV, opublikował w sieci nagranie, w którym pokazał udaną próbę uruchomienia tej wersji systemu w pamięci karty graficznej. Do eksperymentu wykorzystał laptopowego RTX-a 3050 wyposażonego w zaledwie 4 GB VRAM-u. Całość nie byłaby możliwa gdyby nie oprogramowanie GpuRamDrive, za pomocą którego stworzony został Ramdysk właśnie w pamięci karty graficznej.

To jednak nie wszystko. Autor nagrania postanowił także sprawdzić, jak pamięć wideo RTX-a 3050 wypada pod kątem wydajności. Przeprowadzony w programie CrystalDiskMark test pokazał wyniki 1960 MB/s odczytu i 2497 MB/s zapisu sekwencyjnego. Szału zatem nie ma, a podobne prędkości osiągają słabsze dyski SSD M.2 PCIe 3.0. W tym eksperymencie chodziło jednak o coś innego - o pokazanie, że da się uruchomić Tiny11 w ograniczonej pamięci karty graficznej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uruchomił Windowsa 11 w pamięci karty graficznej. Tak wyglądają prędkości tego "dysku"

 0