Uruchomili Windowsa XP na systemie dla gogli Apple za 3500 dolarów

Uruchomili Windowsa XP na systemie dla gogli Apple za 3500 dolarów

Gogle za 3500 dolarów z Windowsem XP? Brzmi dość komicznie, jednak deweloperom z UTM udało się w pewnym sensie tego dokonać. Uruchomili oni bowiem w systemie visionOS maszynę wirtualną właśnie z zainstalowanym Windowsem XP. Na dowód udostępnione zostało nagranie.

Windows XP uruchomiony na systemie dla gogli Apple

Mimo, że Apple Vision Pro zostały przedstawione, na ich rynkową premierę przyjdzie nam jeszcze poczekać. Do tej pory zdążyliśmy już poznać masę szczegółów na temat gogli od Apple. Pojawiły się nawet informacje, że Vision Pro nie kupimy ot tak, ponieważ potrzebne będą dane od okulisty oraz skan głowy. Tym razem mamy jednak coś zabawniejszego. Apple wypuściło zestaw do tworzenia oprogramowania dla visionOS, co oznacza, że programiści mogą już pracować nad aplikacjami. W krótkim wideo opublikowanym na X (do niedawna Twitter), deweloperzy z UTM pokazali pomyślne uruchomienie wirtualnej maszyny w symulatorze visionOS. Na wirtualce zainstalowany był... Windows XP.

Deweloperzy z UTM pokazali pomyślne uruchomienie wirtualnej maszyny w symulatorze visionOS. Na wirtualce zainstalowany był... Windows XP

Jak informuje zespół UTM, mimo, że udało się uruchomić Windowsa XP w środowisku visionOS, nie oznacza to, że system Microsoftu w pełni działał. Zabrakło bowiem obsługi wejścia, co oznacza, że oprócz uruchomienia systemu w maszynie wirtualnej nie można było z nim nic więcej zrobić. Deweloperzy zapowiedzieli jednak, że planują dodanie wsparcia dla urządzeń wejściowych. Chyba sami przyznacie, że widok okienka ze starym, zielonym pagórkiem na absurdalnie drogim sprzęcie Apple jest dość zabawny.

Apple Vision Pro

Jeśli chodzi o premierę Apple Vision Pro, to najwcześniej powinniśmy spodziewać się jej dopiero w przyszłym roku. Niestety oprócz wysokiej ceny, która ma wynosić dokładnie 3499 dolarów, gogle mają posiadać jeszcze kilka minusów. Po pierwsze wspomniane na początku zaświadczenie od okulisty. Mówiło się już także o konieczności zakupu specjalnych (i drogich) soczewek przez osoby noszące na co dzień okulary. Ich koszt może podobno sięgać nawet 600 dolarów. Do tego dochodzi jeszcze mała bateria o pojemności zaledwie 6500 mAh, co ma wystarczać na 2 godziny użytkowania.

Zrekompensować to wszystko może natomiast poziom zaawansowania technologicznego gogli. Świadczy o nim chociażby wykorzystanie dwóch różnych chipów, z czego jednym jest układ M2 stosowany również w komputerach Mac. Apple Vision Pro zapowiadają się naprawdę ciekawie i mogą pomóc rozwinąć się branży wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uruchomili Windowsa XP na systemie dla gogli Apple za 3500 dolarów

 0