USA ma wystarczająco litu dla 375 milionów samochodów elektrycznych. Tylko jak się do niego dostać?

USA ma wystarczająco litu dla 375 milionów samochodów elektrycznych. Tylko jak się do niego dostać?

Sławne kalifornijskie Morze Słone od dawna kojarzone było z zasobami litu, jednak dopiero teraz nowe badanie opublikowane przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych rzuciło światło na ogromne zasoby tego cennego metalu, ujawniając, że to jedno z największych złóż na świecie. 

Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory, opierając się na nowym badaniu, oszacowali, że Morze Słone może zaoferować wystarczającą ilość litu dla 375 milionów pojazdów elektrycznych. Obecnie w USA jest około 2,4 miliona elektrycznych samochodów, ale prognozy wskazują na dynamiczny wzrost tego rynku do 2030 roku, a braki w zasobach litu mogą zacząć się już w 2025 roku.

Pod dnem jeziora znajdują się olbrzymie zasoby solanki, które wystarczą na wyprodukowanie baterii dla 375 milionów pojazdów elektrycznych.

Choć Morze Słone jest znane ze swych ekologicznych problemów spowodowanych suszami i falami upałów, nowe odkrycie może zmienić jego wizerunek. Problematyczny zbiornik może stać się źródłem potencjalnej zielonej energii. Firmy badają sposób wydobycia litu z solanki geotermalnej pod dnem jeziora w południowej Kalifornii, a Morze Słone zyskało nawet miano "Arabii Saudyjskiej litu" - potencjalnie stając się kluczowym graczem na mapie światowych zasobów tego metalu.

Nowe badanie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, opublikowane w tym tygodniu, po raz pierwszy dostarcza ilościowych danych dotyczących ilości litu znajdującego się pod dnem kalifornijskiego Morza Słonego. Wyniki są zaskakujące i wskazują, że zasoby są znacznie większe niż wcześniej przewidywano. Według naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory, rezerwy mogą wystarczyć do zasilania baterii dla 375 milionów pojazdów elektrycznych. 

Badanie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych sugeruje, że zasoby litu w tym rejonie mogą zapewnić Stanom Zjednoczonym niezależność pod względem tego cennego surowca na wiele dziesięcioleci. „To jedno z największych złóż solanki litu na świecie i może pozwolić na eliminację potrzeby importu litu z Chin” – zauważa Michael McKibben, profesor geochemii i jeden z autorów badania.

Technologia wydobycia litu z solanki geotermalnej, choć trudna, przyciąga inwestycje i zainteresowanie wielu firm. Berkshire Hathaway Energy oraz Controlled Thermal Resources otrzymały dotacje na rozwój technologii. Trwają prace nad technikami bezpośredniej ekstrakcji litu, które umożliwią oddzielenie go od innych metali, aby zapewnić bardziej przyjazne dla środowiska metody wydobycia. Firmy takie jak GM, Stellantis, EnergySource Minerals i Ford zainwestowały w rozwój tej technologii, z nadzieją na zrównoważony, bardziej efektywny proces.

Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę żadna firma nie podjęła się wydobycia litu z tego typu złoża podziemnej solanki, co jest kosztowne i skomplikowane, ponieważ sama sól szybko powoduje korozję sprzętu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA ma wystarczająco litu dla 375 milionów samochodów elektrycznych. Tylko jak się do niego dostać?

 0