USA nakładają sankcje na znanego producenta sprzętu za sprzedawanie produktów do Rosji

USA nakładają sankcje na znanego producenta sprzętu za sprzedawanie produktów do Rosji

W ogłoszeniu Departamentu Stanu USA możemy przeczytać, że na firmę Beijing DeepCool Industries nałożone zostały sankcje w związku z dostarczaniem przez nią produktów do rosyjskich firm. Jakie są tego konsekwencje?

Na jednego ze znanych i dużych producentów sprzętu komputerowego nałożone zostały sankcje. W środę 12 czerwca Departament Stanu USA ogłosił, że Beijing DeepCool Industries dostarczał produkty rosyjskim firmom. DeepCool miał sprzedać do Rosji produkty z listy CHPL (Common High Priority List) o łącznej wartości ponad 1 miliona dolarów.

Warto tutaj na chwilę zatrzymać się przy CHPL i wyjaśnić czym w ogóle są przedmioty tej kategorii. Należą do niej produkty, które Rosja chce pozyskać na potrzeby swoich programów zbrojeniowych. Według Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa USA, produkty z listy Common High Priority List dzielą się na 4 poziomy. W pierwszym znajdują się rzeczy uznawane za szczególnie ważne z uwagi na ich kluczowe znaczenie w produkcji zaawansowanych rosyjskich systemów broni precyzyjnej, brak produkcji w Rosji oraz ograniczoną liczbę producentów na świecie.

DeepCool miał sprzedać do Rosji produkty z listy CHPL (Common High Priority List) o łącznej wartości ponad 1 miliona dolarów.

Drugi poziom jest przydzielany dodatkowym przedmiotom elektronicznym, w przypadku których Rosja może mieć jakieś możliwości produkcyjne u siebie, jednak woli zaopatrzać się w nie w Stanach Zjednoczonych oraz u partnerów i sojuszników USA. Na poziomie trzecim istnieją dwie kategorie: 3.A oraz 3.B. W 3.A znajdują się inne podzespoły elektroniczne wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia, w przypadku których dostępność jest u większej grupy dostawców. Kategoria 3.B to natomiast elementy mechaniczne oraz inne używane w rosyjskich systemach uzbrojenia.

Poziom czwarty również dzieli się na dwie kategorie: 4.A i 4.B. Do 4.A przydzielono wyposażenie do produkcji oraz testowania jakości komponentów elektronicznych, płytek drukowanych oraz modułów. Całość zamyka kategoria 4.B, którą określane są obrabiarki i komponenty CNC.

Zgodnie z ogłoszeniem prasowym Departamentu Stanu USA, firma DeepCool sprzedawała produkty do rosyjskich firm Aktsionernoe Obshchestvo Taskom oraz OOO Novyi Ai Ti Proekt, które wspierają działania wojenne. Sankcje oznaczają, że amerykańska spółka zależna DeepCool nie może zawierać żadnych transakcji ze swoją spółką-matką w Chinach. Co więcej, przez sankcje mieszkańcy USA nie mogą prowadzić interesów z tą firmą. DeepCool nie będzie mógł również sprzedawać swoich produktów w Stanach Zjednoczonych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA nakładają sankcje na znanego producenta sprzętu za sprzedawanie produktów do Rosji

 0