Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę CHIPS, co pozwoli przeznaczyć aż 52 miliardy USD na dotacje przeznaczone na budowę nowych fabryk półprzewodników.
Senat przegłosował przyjęcie ustawy o chipach i nauce, której budżet to 280 miliardów dolarów, z czego 52 miliardy dolarów zostaną przeznaczone na dotacje dla producentów półprzewodników. Celem ustawy (o której wprowadzenie mocno zabiegał m.in. Intel), jest zmniejszenie zależności od Tajwanu w obliczu coraz gorszych relacji z Chinami. Amerykanie chcą również zapobiec przyszłym niedoborom półprzewodników, przynajmniej na swoim rynku.
Amerykańska ustawa CHIPS ma wzmocnić lokalną produkcję półprzewodników, zapewniając stabilny rynek i zmniejszając zależność od Tajwanu, nad którym wisi zagrożenie ze strony Chin. Wprowadzenie ustawy skrytykowała chińska ambasada w USA.
Earlier today, I was joined by industry and labor leaders to discuss the importance of passing the CHIPS for America Act to supercharge our efforts to make semiconductors right here in America.
— President Biden (@POTUS) July 26, 2022
I’m ready to sign this strong, bipartisan bill into law. pic.twitter.com/wNoSaWqcus
Wprowadzona zostanie również ulga podatkowa dla zakładów produkujących półprzewodniki, szacowana na 24 miliardy dolarów. Jeśli firmy będą chciały skorzystać z ulgi i dotacji, będą musiały jednak liczyć się z ograniczeniami, które dotyczą działalności w Chinach i innych nieprzyjaznych krajach. Izba Reprezentantów planuje głosowanie nad ustawą jeszcze dzisiaj. Jeśli zostanie przyjęta, a wszystko na to wskazuje, prezydent Biden powinien podpisać ustawę na początku przyszłego tygodnia.
Nie wszyscy popierają jednak wprowadzenie ustawy. Senator z Vermont Bernie Sanders uważa, że większość dotacji otrzyma 5 firm, które nie potrzebują żadnego dofinansowania: "Pięć największych firm półprzewodnikowych, które prawdopodobnie otrzymają lwią część tej ulgi dla podatników, Intel, Texas Instruments, Micron Technology, Global Foundries i Samsung, zarobiły w zeszłym roku 70 miliardów dolarów (...)".
Intel mocno naciskał na wprowadzenie ustawy, a nawet odłożył otwarcie swojej fabryki w Ohio z powodu opóźnień, co miało być formą nacisku na polityków. Pat Gelsinger już w zeszłym roku nie krył swojego apetytu na rządowe dofinansowania. "Czy chcesz być właścicielem własności intelektualnej, badań i rozwoju oraz strumienia podatkowego z tym związanego, czy chcesz, aby to wróciło do Azji?" - mówił Gelsinger. Dyrektor generalny Intela dodał również, że dotacje rządowe są niezbędne, aby firma mogła konkurować z liderami branży TSMC i Samsungiem.
Chińska ambasada w Waszyngtonie powiedziała, że Chiny „stanowczo sprzeciwiają się” ustawie, która jest „zakorzeniona w mentalności zimnej wojny i gry o sumie zerowej i jest sprzeczna ze wspólnymi aspiracjami ludzi ze wszystkich sektorów w Chinach i USA do wzmocnienia wymiany i współpracy”.
Zobacz także:
- 80-rdzeniowe CPU Ampere Altra przetestowane i oskalpowane
- Nowy flagowiec NVIDII z imponującą specyfikacją. Nawet 48 GB VRAM, 18176 rdzeni CUDA i 800 W
- Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije
Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: przegłosowano ustawę CHIPS. 52 mld USD na zmniejszenie zależności od Tajwanu