USA: przegłosowano ustawę CHIPS. 52 mld USD na zmniejszenie zależności od Tajwanu

USA: przegłosowano ustawę CHIPS. 52 mld USD na zmniejszenie zależności od Tajwanu

Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę CHIPS, co pozwoli przeznaczyć aż 52 miliardy USD na dotacje przeznaczone na budowę nowych fabryk półprzewodników.

Senat przegłosował przyjęcie ustawy o chipach i nauce, której budżet to 280 miliardów dolarów, z czego 52 miliardy dolarów zostaną przeznaczone na dotacje dla producentów półprzewodników.  Celem ustawy (o której wprowadzenie mocno zabiegał m.in. Intel), jest zmniejszenie zależności od Tajwanu w obliczu coraz gorszych relacji z Chinami. Amerykanie chcą również zapobiec przyszłym niedoborom półprzewodników, przynajmniej na swoim rynku.

Amerykańska ustawa CHIPS ma wzmocnić lokalną produkcję półprzewodników, zapewniając stabilny rynek i zmniejszając zależność od Tajwanu, nad którym wisi zagrożenie ze strony Chin. Wprowadzenie ustawy skrytykowała chińska ambasada w USA.

Wprowadzona zostanie również ulga podatkowa dla zakładów produkujących półprzewodniki, szacowana na 24 miliardy dolarów. Jeśli firmy będą chciały skorzystać z ulgi i dotacji, będą musiały jednak liczyć się z ograniczeniami, które dotyczą działalności w Chinach i innych nieprzyjaznych krajach. Izba Reprezentantów planuje głosowanie nad ustawą jeszcze dzisiaj. Jeśli zostanie przyjęta, a wszystko na to wskazuje, prezydent Biden powinien podpisać ustawę na początku przyszłego tygodnia.

Nie wszyscy popierają jednak wprowadzenie ustawy. Senator z Vermont Bernie Sanders uważa, że większość dotacji otrzyma 5 firm, które nie potrzebują żadnego dofinansowania: "Pięć największych firm półprzewodnikowych, które prawdopodobnie otrzymają lwią część tej ulgi dla podatników, Intel, Texas Instruments, Micron Technology, Global Foundries i Samsung, zarobiły w zeszłym roku 70 miliardów dolarów (...)".

Intel mocno naciskał na wprowadzenie ustawy, a nawet odłożył otwarcie swojej fabryki w Ohio z powodu opóźnień, co miało być formą nacisku na polityków. Pat Gelsinger już w zeszłym roku nie krył swojego apetytu na rządowe dofinansowania. "Czy chcesz być właścicielem własności intelektualnej, badań i rozwoju oraz strumienia podatkowego z tym związanego, czy chcesz, aby to wróciło do Azji?" - mówił Gelsinger. Dyrektor generalny Intela dodał również, że dotacje rządowe są niezbędne, aby firma mogła konkurować z liderami branży TSMC i Samsungiem.

Chińska ambasada w Waszyngtonie powiedziała, że ​​​​Chiny „stanowczo sprzeciwiają się” ustawie, która jest „zakorzeniona w mentalności zimnej wojny i gry o sumie zerowej i jest sprzeczna ze wspólnymi aspiracjami ludzi ze wszystkich sektorów w Chinach i USA do wzmocnienia wymiany i współpracy”.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: przegłosowano ustawę CHIPS. 52 mld USD na zmniejszenie zależności od Tajwanu

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł