USA rozszerza listę przedsiębiorstw z Chin objętych sankcjami. Na liście znajduje się Huawei

USA rozszerza listę przedsiębiorstw z Chin objętych sankcjami. Na liście znajduje się Huawei

Huawei od pewnego czasu objęte jest amerykańskimi sankcjami, które nałożyła jeszcze poprzednia administracja Donalda Trumpa. Oznacza to, że firma nie może współpracować z tamtejszymi podmiotami bez specjalnej licencji, a Android trafia na urządzenia producenta w wersji pozbawionej usług Google. Wydawać by się mogło, że nowy przywódca Stanów Zjednoczonych, Joe Biden obierze łagodniejszy kurs wobec przedsiębiorstw z Państwa Środka, jednak nic bardziej mylnego. Prezydent nie tylko nie złagodził ograniczeń, ale w ramach wojny handlowej z Chinami objął nimi 59 pozycji, a na liście, która zakazuje inwestowania znajduje się także Huawei. Oprócz tego sankcje spotkały m.in. producenta chipów SMIC, operatora telekomunikacyjnego China Mobile, czy Hikvision zajmującego się dostarczaniem rozwiązań związanych z monitoringiem. Nie wpisano natomiast właścicieli TikToka oraz WeChat.

Huawei i wiele innych przedsiębiorstw z Chin zostaje umieszczonych na amerykańskich liście, która zakazuje inwestowania w objęte sankcjami firmy.

Wysoki rangą urzędnik USA potwierdził, że w nadchodzących miesiącach do listy zostanie prawdopodobnie dodanych więcej chińskich firm. Oznacza to, że ByteDance tak jak inne przedsiębiorstwa nie mogą spać spokojnie. "Uważam, że wykorzystanie technologii nadzorującej poza Chińską Republiką Ludową i jej rozwój lub użycie w celu łamania praw człowieka stanowią poważne zagrożenie" - głosi uzasadnienie Joe Bidena. USA chcą tym samym zablokować wspieranie chińskiego kompleksu wojskowego oraz programów badawczo-wywiadowczych. Postanowienie wchodzi w życie 2 sierpnia 2021 roku i wtedy właśnie Amerykanie nie będą mogli inwestować w objęte sankcjami spółki, a dotychczasowi inwestorzy dostaną 12 miesięcy na pozbycie się akcji.

Warto wspomnieć, że takiego losu nie podzieliło Xiaomi. Przedsiębiorstwo początkowo trafiło na czarną listę Departamentu Obrony USA, która również umożliwiała dokonywania inwestycji, aczkolwiek producent poszedł z tą sprawą do sądu i ją wygrał. 25 maja 2021 r. o godz. 16:09 (czasu wschodniego) Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii wydał ostateczne postanowienie o uchyleniu Decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych o uznaniu Spółki za "Komunistyczną Chińską Firmę Wojskową" (CCMC). Powodem wpisania podmiotu na listę miała być nagroda "Wybitnego Budowniczego Chińskiego Socjalizmu"przyznana w 2019 roku założycielowi oraz dyrektorowi generalnemu Xiaomi, Lei Junowi za jego zasługi dla Państwa Środka.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA rozszerza listę przedsiębiorstw z Chin objętych sankcjami. Na liście znajduje się Huawei

 0