Uważajcie przy zakupie. Płyty ASUS Z690 i B660 są niekompatybilne z niektórymi radiatorami CPU

Uważajcie przy zakupie. Płyty ASUS Z690 i B660 są niekompatybilne z niektórymi radiatorami CPU

Noctua opublikowała listę kompatybilności swoich układów chłodzenia dla procesorów Intel Alder Lake dla płyt LGA 1700. Wygląda na to, że radiatory są kompatybilne ze wszystkimi płytami oprócz... Asusa.

Jak wynika ze wpisu na stronie Noctua, niektóre płyty główne ASUS Z690 i B660 nie są kompatybilne z ich radiatorami dla procesorów Alder Lake. Jest to dość zaskakujące, bo dotąd firmy te dość blisko współpracowały ze sobą, a Noctua dostarczyła nawet rozbudowane chłodzenie kart graficznych na wyłączność Asusa. Tym razem jednak firmy nie porozumiewały się ze sobą, więc klienci muszą uważać przed zakupem. Warto również sprawdzać tabele kompatybilności innych producentów, bo skoro nie da się na niektórych płytach zamontować radiatorów Noctua, to również inni producenci mogą mieć podobny problem.

ASUS jako jedyny producent płyt głównych ma problem z popularnymi radiatorami Noctua. Póki co nie ma doniesień od innych producentów chłodzeń dla Alder Lake.

Niektóre płyty główne ASUS Z690 i nadchodzące B660 nie są kompatybilne z chodzeniami Noctua, takimi jak NH-D15, NH-U12S i NH- U12A. Głównym powodem jest zbyt duża wysokość radiatora, który zakrywa VRM, co sprawia, że ​​kombinacja radiatora procesora i płyty głównej jest "niekompatybilna mechanicznie". Problem dotyczy całej linii ROG STRIX Z690, niektórych płyt B660 i prawdopodobnie ASUS ProART Z690 Creator, jednak ta ostatnia jest ciągle w weryfikacji.

Wysokość radiatorów VRM to nie jedyny problem z płytami ASUSA, bo przykładowo w przypadku Z690-G Gaming WIFI radiator procesora wystaje poza górne gniazdo PCIe x16, co oznacza, że ​​użytkownicy, którzy chcą korzystać z gniazda Gen 5 na płycie głównej, będą ograniczeni do 2 lub 3 gniazda, które są elektrycznie x8 lub x4, a także obsługują tylko Gen 4. Co ciekawe, żaden inny producent nie ma podobnych problemów. Gigabyte, MSI, ASRock, a nawet BIOSTAR, mają płyty w pełni kompatybilne z chłodzeniami Noctua dla LGA 1700. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uważajcie przy zakupie. Płyty ASUS Z690 i B660 są niekompatybilne z niektórymi radiatorami CPU

 0