Uziemiono wszystkie samoloty w USA i wstrzymano 11 000 lotów, bo informatyk podmienił jeden plik...

Uziemiono wszystkie samoloty w USA i wstrzymano 11 000 lotów, bo informatyk podmienił jeden plik...

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa w tym miesiącu całkowicie wstrzymała wszystkie odloty z kraju, co było pierwszym takim przypadkiem od pamiętnych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Początkowo podejrzewano cyberatak bądź inne celowe działanie, jednak prawda jest całkowicie inna i wyklucza działanie z zewnątrz. 

11 stycznia Federalna Administracja Lotnictwa ogłosiła, że ​​jej system NOTAM (Notice to Air Mission Systems) jest nieaktywny, co wymusiło wstrzymanie wszystkich odlotów krajowych – było to pierwsze ogólnokrajowe uziemienie od 11 września 2001 r. Wbrew pierwotnym podejrzeniom, analiza zdarzenia ujawniła, że to pracownicy kontraktowi usunęli pliki podczas pracy nad poprawą synchronizacji między działającą podstawową bazą danych a zapasową bazą danych. FAA kontynuuje dochodzenie w sprawie incydentu, ale jak dotąd nie znalazła żadnych dowodów cyberataku ani złośliwego działania.

Podmiana jednego pliku wywołała kaskadową serię awarii informatycznych lotniczego systemu NOTAM. Doprowadziło to do pierwszego od pamiętnego 11.09.2001 uziemienia wszystkich odlotów całych USA. Łącznie wstrzymano 11 000 lotów.

NOTAM to system, który przekazuje pilotom informacje przed startem, wliczając w to stan lądowiska w miejscu docelowym, pogodę, alerty bezpieczeństwa i inne - wszystko w stanie rzeczywistym. Usunięcie plików doprowadziło do „kaskadowej” serii awarii informatycznych i zakłóceń w całym kraju. Jeden z inżynierów „zastąpił jeden plik innym”, co doprowadziło do uziemienia 11 000 lotów.

Awaria nie uszła uwadze Kongresu USA, a politycy domagają się wyjaśnienia awarii oraz reakcji na znaczne problemy i straty, które dotknęły przewoźników i pasażerów. Wkrótce mają się odbyć przesłuchania w Kongresie w tej sprawie. "Agencja działa szybko, aby przyjąć wszelkie inne wnioski wyciągnięte z naszych wysiłków na rzecz zapewnienia ciągłej solidności narodowego systemu kontroli ruchu lotniczego” – powiedziało FAA w oświadczeniu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uziemiono wszystkie samoloty w USA i wstrzymano 11 000 lotów, bo informatyk podmienił jeden plik...

 0