Użytkownicy flashują BIOS w GPU laptopów ASUSa i podnoszą limit energetyczny karty GeForce RTX 3080

Użytkownicy flashują BIOS w GPU laptopów ASUSa i podnoszą limit energetyczny karty GeForce RTX 3080

Jednym z problemów najnowszych kart graficznych NVIDII dla gamingowych laptopów jest fakt, że występują one w bardzo wielu wariantach TGP, gdzie limity energetyczne pomiędzy poszczególnymi wersjami tego samego modelu potrafią być drastycznie różne, co oczywiście przekłada się na duże różnice w wydajności. Zdaje się, że niektórzy z użytkowników mobilnych Geforce’ów RTX 30 postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i flashują zmodyfikowany vBIOS w GPU laptopów, takich jak ASUS ROG Zephyrus Duo 15. Notebook ten (znany pod nazwą kodową GX551QS) wyposażony jest w kartę GeForce RTX 3080, ale o dość restrykcyjnym TGP wynoszącym 115 W (130 W w trybie Dynamic Boost). Smukły design tego notebooka nie pozwolił w tym przypadku na więcej, pomimo że karta może być skonfigurowana z limitem do 150 W, jak np. w MSI Leopard G76. Nie wszyscy jednak postanowili zaakceptować takie ograniczenia.

Użytkownicy forum Baidu donoszą, że udało im się z sukcesem zmienić limit energetyczny GeForce’a RTX 3080 w laptopie ASUS ROG Zephyrus Duo 15 ze 115 W do 150 W.

Użytkownicy forum Baidu donoszą, że udało im się z sukcesem zmienić limit energetyczny GeForce’a RTX 3080 w laptopie ASUS ROG Zephyrus Duo 15 ze 115 W do 150 W. Nie ujawniono jednak szczegółów tego, jak notebook działa po takim zabiegu, gdyż może prowadzić to do problemów ze stabilnością oraz większym hałasem generowanym przez komputer. Niemniej jednak, już sam fakt, że taka modyfikacja jest możliwa, jest godny odnotowania i w teorii powinno przełożyć się to na znacznie wyższą wydajność. Co zdaje się potwierdzać ranking benchmarku 3DMark Time Spy, gdzie obecnie najwyższe miejsca zajmują laptopy ASUSa z tą modyfikacją. Tymczasem wspomniany MSI Leopard z procesorem Intela plasuje się dopiero na 7. miejscu. Dla porównania, testy ROG Zephyrus Duo 15 bez GPU po poprawkach wykazują, że zmodyfikowane warianty są w tym benchmarku o 20% wydajniejsze. 

Oczywiście nie zalecamy jednak tego typu zabiegów. Laptopy projektowane są do pracy w bardzo konkretnych warunkach, określanych m.in. przez ich limity energetyczne. Poza tym flashowanie TGP vBIOS może wpłynąć na zdolność ładowania zasilacza. Wzrost o zaledwie 10 lub 20 W na GPU może doprowadzić do sytuacji, w której zasilacz nie zapewnia wystarczającej mocy do ładowania laptopa. W rezultacie pozostały poziom naładowania baterii zmniejszyłby się pomimo technicznego naładowania laptopa. Trzeba też pamiętać, że jest powód, dla którego laptopy Max-Q są wyposażone w znacznie cieńsze i lżejsze zasilacze. Te nie mają dostarczać 150 W do samego GPU. Głównym powodem, dla którego lepiej nie próbować tego w domu, jest jednak utrata gwarancji na stosunkowo drogi produkt, który nie ma przełącznika z podwójnym BIOSem, więc możemy stosunkowo łatwo doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy flashują BIOS w GPU laptopów ASUSa i podnoszą limit energetyczny karty GeForce RTX 3080

 0