Użytkownicy kupują komputery Copilot+ PC nie ze względu na AI, ale czas pracy na baterii

Użytkownicy kupują komputery Copilot+ PC nie ze względu na AI, ale czas pracy na baterii

Niedawna premiera komputerów Copilot+, będąca efektem współpracy Microsoftu i Qualcomm, przyniosła spore przetasowanie na rynku komputerowym. Chociaż urządzenia te były promowane ze względu na możliwości związane ze sztuczną inteligencją, raport Bloomberga pokazuje, że konsumentów przyciąga do nich przede wszystkim imponująca żywotność baterii. 

Komputery Copilot+ z procesorem Snapdragon X, choć obarczone są typowymi problemami wieku dziecięcego, mimo wszystko wprowadziły spore zamieszanie na rynku laptopów, odpowiadając za 20% globalnej sprzedaży komputerów PC w tygodniu ich premiery. Analityk branżowy Avi Greengart zwraca jednak uwagę, że to wydłużony czas pracy baterii, a nie funkcje AI, napędzają tę sprzedaż. 

Firma Microsoft wprowadziła trzy funkcje oparte na sztucznej inteligencji, dostępne wyłącznie na tych komputerach: Cocreator, Windows Studio Effects i napisy na żywo z tłumaczeniem. Pomimo tych innowacji wielu użytkowników uważa te funkcje za nieistotne w codziennym użytkowaniu. Opóźnienie oczekiwanej funkcji Recall ze względu na obawy dotyczące prywatności jeszcze bardziej ostudziło entuzjazm dla aspektów sztucznej inteligencji w tych produktach.

Powolny rozwój praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji na urządzeniach konsumenckich sprawia, że większość użytkowników średnio interesuje AI.

Powolny rozwój praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji na urządzeniach konsumenckich sprawia, że większość użytkowników średnio interesuje AI. Największe firmy, takie jak Adobe, Salesforce i SentinelOne, odrzuciły prośbę Microsoftu o optymalizację ich aplikacji pod kątem nowego sprzętu, powołując się na ograniczenia zasobów i ograniczony udział w rynku komputerów obsługujących sztuczną inteligencję. Gregor Steward, wiceprezes SentinelOne ds. AI, sugeruje, że może minąć wiele lat, zanim komputery wyposażone w sztuczną inteligencję staną się na tyle powszechne, aby uzasadnić optymalizację aplikacji. 

Analitycy prognozują, że do 2028 r. tylko 40% nowych komputerów będzie sensownie wspierać sztuczną inteligencję. Pomimo tych wyzwań Qualcomm pozostaje optymistą, jeśli chodzi o przyszłość komputerów PC napędzanych AI. Chociaż koncepcja może być obecnie głównie działaniem marketingowym, wprowadzenie laptopów z systemem Windows opartych na architekturze ARM stanowi wyczekiwaną alternatywę dla duopolu Intel-AMD. W miarę ewolucji technologii i wzrostu jej wykorzystania funkcje sztucznej inteligencji na urządzeniach mogą stać się bardziej powszechne i przydatne. Zbliżające się premiery serii AMD Ryzen AI 300 i układów Intel Lunar Lake to obietnica dalszego rozwoju komputerów Copilot+. Na razie jednak wydaje się, że głównym atutem dla konsumentów pozostaje świetny czas pracy na baterii. Zainteresowanych tematem odsyłamy do naszego testu laptopa z ukłądem Snapdragon X Elite. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy kupują komputery Copilot+ PC nie ze względu na AI, ale czas pracy na baterii

 0