Użytkownicy Linuksa nie przejdą obojętnie obok tej maszyny. Na pokładzie m.in. Ryzen 8040

Użytkownicy Linuksa nie przejdą obojętnie obok tej maszyny. Na pokładzie m.in. Ryzen 8040

Jedna z firm produkujących laptopy wprowadziła nowy model z procesorem Ryzen 7 8845HS, dedykowaną kartą graficzną Radeon i systemem operacyjnym Linux.

Laptop z Linuksem i procesorem Ryzen 7 8845HS

Praktycznie każdy użytkownik Windowsa może sobie w każdej chwili zainstalować Linuksa. Mało jest jednak komputerów, które z fabryki wychodzą właśnie z tym systemem operacyjnym. Właśnie dlatego urządzenia z preinstalowanym Linuksem są ciekawe. Do takich komputerów dołączył teraz nowy laptop niemieckiej marki TUXEDO Computers. Jako pierwsi stworzyli oni model wyposażony w procesor z linii Ryzen 8040 i właśnie Linuksa.

Oprócz mocnego procesora, laptop posiada również całkiem niezłą kartę graficzną. I nie chodzi tutaj wcale o wymienione iGPU. Sirius 16 Gen2 posiada bowiem pełnoprawny, dedykowany układ graficzny w postaci Radeona RX 7600M XT.

Sirius 16 Gen2, bo tak nazywa się ten laptop, posiada chip Ryzen 7 8845HS. To układ APU dysponujący 8 rdzeniami, 16 wątkami oraz zintegrowaną grafiką Radeon 780M. Jego maksymalne taktowanie to 5,1 GHz, a TDP może osiągać maksymalnie 54 W. Należy jednak dodać, że TUXEDO zadbało w tym przypadku o możliwość zwiększenia TDP do aż 80 W podczas gdy tylko CPU jest obciążony.

Oprócz mocnego procesora, laptop posiada również całkiem niezłą kartę graficzną. I nie chodzi tutaj wcale o wymienione iGPU. Sirius 16 Gen2 posiada bowiem pełnoprawny, dedykowany układ graficzny w postaci Radeona RX 7600M XT. Karta graficzna bazuje na architekturze RDNA 3 i została wyposażona w 32 jednostki obliczeniowe. Maksymalnie GPU może osiągać 2,3 GHz. Do dyspozycji karty oddane zostało 8 GB pamięci w standardzie GDDR6. Jak pisze producent, wartość TGP (Total Graphics Power) zależy tutaj od jednoczesnego obciążenia CPU i może wynosić od 120 do 130 watów.

Treści będą natomiast wyświetlane na ekranie IPS o rozmiarze 16,1" oferującym rozdzielczość WQHD, odświeżanie 165 Hz i proporcje 16:9.

Spore możliwości konfiguracji, system i ceny

Jeśli chodzi o dalszą specyfikację to w znacznej części zależy ona już od wyboru klienta. TUXEDO daje bowiem możliwość samodzielnego wyboru z konfiguratora różnych modułów pamięci RAM, dysków SSD M.2 czy nawet układu klawiatury. Klient może nawet wybrać czy chce mieć zainstalowaną kartę Wi-Fi + Bluetooth, czy też komputer ma przyjść bez tego komponentu. Dodatkowo można też wybrać czy na obudowie laptopa znajdować ma się logo TUXEDO, własne logo czy też żadne. Niestety w dwóch ostatnich przypadkach trzeba dopłacić. 

Kwestia systemu operacyjnego dla Sirius 16 Gen2 wygląda tak, że producent domyślnie instaluje Ubuntu oraz własny system TUXEDO OS (który bazuje na Ubuntu z KDE Plasma). 

Mimo że laptop domyślnie ma działać pod Linuksem to firma nie ogranicza konsumentów w kwestii wyboru tylko do tego systemu. Dają oni bowiem możliwość instalacji Windowsa jako drugi system, obok Linuksa, lub jako jedyny OS na komputerze. Istnieje nawet opcja instalacji na wirtualnej maszynie. Oczywiście w przypadku wyboru Windowsa trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem na pokrycie zakupu licencji. Podstawowa gwarancja na ten komputer to 2 lata. Producent daje jednak możliwość wydłużenia jej o kolejno rok za opłatą wynoszącą 149 euro. 

Cena za Sirius 16 Gen2 startuje od 1666 euro, a kończy się na 3000 euro.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy Linuksa nie przejdą obojętnie obok tej maszyny. Na pokładzie m.in. Ryzen 8040

 0