Używasz Windowsa 11 na PC, który nie spełnia wymagań? Microsoft nie pozwoli Ci o tym zapomnieć

Używasz Windowsa 11 na PC, który nie spełnia wymagań? Microsoft nie pozwoli Ci o tym zapomnieć

Wymagania sprzętowe Windowsa 11 wzbudzają kontrowersje ze względu na wykluczenie procesorów niewspierających TMP 2.0, który teoretycznie jest konieczny do tego, żeby móc korzystać z najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Praktyka pokazała jednak, że dzięki pewnej sztuczce ograniczenie da się ominąć i zainstalować oprogramowanie na komputerze, który nie obsługuje tego modułu. Sprawę z tego zdaje sobie producent, który nie pozwoli zapomnieć użytkownikom, że ich urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań.

Nie jest tajemnicą, iż Windows 11 bez problemu działa nawet na PC, którego CPU nie wspiera modułu TPM 2.0. Korporacja z Redmond chce być jednak natarczywa i nie pozwoli wam zapomnieć o fakcie, iż urządzenie nie spełnia minimalnych wymagań. Po implementacji styczniowej aktualizacji niektórzy posiadacze Windowsa 11 zauważyli znak wodny informujący o tym, że ich konfiguracja nie spełnia wymagań systemu. Napis "System nie spełnia wymagań" jest zlokalizowany w prawym dolnym rogu ekranu. Doniesienia o znaku wodnym pojawiły się już w zeszłym roku, ale najwidoczniej teraz dostaje go coraz więcej osób, które teoretycznie nie powinny instalować Windowsa 11.

Windows 11 wyświetla znak wodny informujący, że komputer nie spełnia wymagań sprzętowych systemu.

Windows 11

Na forum Microsoftu zaczęły powstawać tematy od niezadowolonych użytkowników. Jakby tego było mało, w części przypadków oprogramowanie sugeruje powrót do Windowsa 10. Co jeszcze ciekawsze nie brakuje głosów, iż komunikat został wyświetlony również na komputerach spełniających wymagania sprzętowe. Wtedy warto sprawdzić, czy w ustawieniach BIOS włączone są funkcje TPM oraz Secure Boot. Jak widzimy Microsoft robi dużo, aby przekonać ludzi, by wrócili do starego systemu, jeżeli nie spełniają wymagań. Pytanie tylko, po co?

Podobno Microsoft chce mieć pewność, że każdy sprzęt posiada zabezpieczenia TPM 2.0. Jednak firma do tej pory nie przeszkadzała użytkownikom w instalowaniu swojego najnowszego systemu operacyjnego na procesorach tak starych, jak Intel 6. generacji. Wymagania systemowe systemu Windows 11 spotkały się z krytyką za to, że oficjalnie nie obsługują procesorów starszych niż Intel 8. generacji, AMD Zen + lub Zen 2. Nie jest wykluczone, że prędzej czy później przedsiębiorstwo podejmie konkretniejsze środki i nie ograniczy się jedynie do komunikatu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Używasz Windowsa 11 na PC, który nie spełnia wymagań? Microsoft nie pozwoli Ci o tym zapomnieć

 0