Valve po cichu wprowadza downgrade w specyfikacji Steam Deck

Valve po cichu wprowadza downgrade w specyfikacji Steam Deck

Na początku tego tygodnia Valve ogłosiło, że planuje podwoić dostawy Steam Deck w nadchodzących miesiącach, ale wydaje się, że zwiększona podaż może mieć swoją cenę w postaci downgrade'u podzespołów. 

Niemiecki portal HardwareLuxx zauważył, że strona dedykowana Steam Deck została niedawno zaktualizowana i jak można na niej obecnie przeczytać, niektóre warianty o pojemności 256 GB i 512 GB będą teraz dostarczane z dyskami SSD PCI express 3.0 x2 zamiast PCI express 3.0 x4, jak dotychczas. Jak można się spodziewać, dysk SSD x2 oferuje około połowę prędkości zapisu i odczytu w stosunku do wersji x4. 

Niektóre warianty Steam Deck o pojemności 256 GB i 512 GB otrzymają dyski SSD PCI express 3.0 x2 zamiast PCI express 3.0 x4

Valve po cichu wprowadza downgrade w specyfikacji Steam Deck

Valve przyznało, że taka sytuacja ma miejsce, ale dodaje, że w ich testach nie zauważyli żadnego wpływu na wydajność gier między x2 a x4. Tu radzilibyśmy jednak producentowi większą ostrożność, ponieważ o ile w przypadku wczytywania gier rzeczywiście różnice między dyskami SSD są niewielkie (ale nie powiedzielibyśmy, że nie mają żadnego znaczenia), tak już czasy instalacji potrafią wykazywać większe różnice, co pokazują nasze testy. 

Wymiana dysków SSD przez Valve na tańsze po cichu jest o tyle istotna, że pojemność i wydajność pamięci masowej jest tak naprawdę jedyną różnicą między modelami Steam Deck, a firma pobiera wysokie dodatkowe opłaty za większe dyski SSD. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, ponieważ Valve w tym tygodniu ostrzegało graczy przed samodzielną wymianą dysków SSD w swoich konsolach Steam Deck. 

Jeśli chcecie sprawdzić, jaki dysk posiada Wasza konsola, wystarczy przejść do trybu pulpitu, a następnie wyszukać „Device Viewer” w pasku wyszukiwania Menu aplikacji. Następnie przejść do Storage Drives, nacisnąć Hard Disk Drive, a panelu zobaczycie kod dla swojego modelu SSD. Jeśli kod nie ma oznaczenia „E13T” gdzieś pod koniec, prawdopodobnie jest to model o niższej przepustowości.

Warto dodać, że dziś rusza rezerwacja na Steam Decki na trzeci kwartał.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Valve po cichu wprowadza downgrade w specyfikacji Steam Deck

 0