VRR ProMotion w iPhonie 15 Pro można ograniczyć do 60 Hz. Ile zyskamy wytrzymałości baterii?

VRR ProMotion w iPhonie 15 Pro można ograniczyć do 60 Hz. Ile zyskamy wytrzymałości baterii?

Telefony komórkowe coraz częściej wyposażane są w wyświetlacze o częstotliwości odświeżania na poziomie co najmniej 90 Hz, oferując płynniejsze doznania podczas przeglądania treści. Jednak nie wszyscy są zaznajomieni z technologią VRR, bo Apple iPhone 15 Pro wprowadza to pod zupełnie inną nazwą - ProMotion. Czy funkcja ta wpływa na szybsze zużycie baterii? Okazuje się, że znacznie.

Apple od jakiegoś czasu zbierało krytykę za oferowanie swoich podstawowych modeli iPhone'ów jedynie z wyświetlaczami 60 Hz, podczas gdy konkurencja oferuje wyższe częstotliwości nawet w niższych klasach urządzeń. Standardem stały się ekrany o częstotliwości 90 Hz w przypadku smartfonów z systemem Android. Jednak seria Pro wyróżnia się nie tylko ekranem z odświeżaniem na poziomie 120 Hz, ale także posiada technologię VRR o nazwie ProMotion, dostosowującą odświeżanie w szerokim zakresie od 1 Hz do 120 Hz w zależności od ruchu na ekranie, co przekłada się na oszczędność energii.

iPhone'y inne niż Pro mają zazwyczaj dłuższą żywotność baterii. Wyższa częstotliwość odświeżania wyświetlaczy ProMotion 120 Hz jest tutaj jednym z kluczowych powodów.

Apple proponuje jednak pozornie nielogiczny wybór dla modeli Pro, a mianowicie ograniczenie częstotliwości dla ProMotion do 60 Hz. Czyli wartości, która nie wyróżnia się na tle modeli podstawowych. Jednak to ograniczenie może mieć również jeden pozytywny skutek – dłuższą żywotność baterii. Pamiętajmy też, że choć niektórzy na pierwszy rzut oka rozpoznają różnicę między częstotliwością 60 Hz a 120 Hz, niektórzy prawdopodobnie nawet jej nie zauważą.

Na stronach Macworld przeprowadzono testy, włączając test wytrzymałości baterii w Geekbench 4. Ograniczenie maksymalnej częstotliwości wyświetlacza do 60 Hz przyniosło lepsze wyniki: dla iPhone'a 15 Pro z 643 do 675 punktów (+5%) oraz dla iPhone'a 15 Pro Max z 782 do 829 punktów (+6%) Jednak według testów to ustawienie znacząco przyczynia się do wydłużenia wytrzymałości baterii (logicznie) dokładnie tam, gdzie nie chcemy zbytnio ograniczać częstotliwości, czyli w grach. Dzieje się tak dlatego, że obraz zmienia się tam szybko, więc ProMotion utrzymuje częstotliwość na wysokich wartościach, jeśli to możliwe. Kiedy jednak nie jest to możliwe (po ustawieniu na 60 Hz), ograniczenia są najbardziej zauważalne w grach, ponieważ w grach ProMotion pierwotnie utrzymywał wysokie częstotliwości. Autor testu wspomniał nawet, że ograniczenie częstotliwości w niektórych grach nawet podwoiło wytrzymałość baterii. 

Pytanie więc brzmi: czy gdyby telefon miał (lub rzeczywiście ma) funkcję VRR do 120 Hz, czy ograniczylibyście ją do 60 Hz, aby wydłużyć żywotność baterii?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: VRR ProMotion w iPhonie 15 Pro można ograniczyć do 60 Hz. Ile zyskamy wytrzymałości baterii?

 0