W 2020 roku dostawy SSD wyprzedziły dyski twarde. HDD mają jednak wciąż pewną przewagę

W 2020 roku dostawy SSD wyprzedziły dyski twarde. HDD mają jednak wciąż pewną przewagę

W minionym roku dostawy dysków półprzewodnikowych wreszcie przewyższyły dostawy tradycyjnych dysków twardych. Niestety tradycyjne HDD wciąż zachowują przewagę pod względem oferowanej pojemności. Pod względem wysłanych eksabajtów dyski twarde nadal wyprzedzają swoich bardziej nowoczesnych kuzynów półprzewodnikowych i po raz pierwszy wysłano łącznie ponad 1000 eksabajtów (1 zettabajt) w ciągu ostatniego roku. Mamy jednak nadzieję, że ceny nadal będą spadać, co wraz ze wzrostem pojemności dysków SSD wkrótce zniweluje te dysproporcje. TrendFocus przyjrzał się minionemu rokowi 2020, wliczając w to czwarty kwartał 2020 roku i w swoim najnowszym raporcie na temat rynku pamięci masowych PC opublikował interesujące zestawienia.

Dyski SSD po raz pierwszy wyprzedziły HDD w ilości dostarczonych na rynek sztuk. Tradycyjne dyski mają jednak przewagę pod względem dostarczanej pojemności.

Oczywista różnica między rynkiem dysków SSD i HDD polega na tym, że te ostatnie urządzenia mają średnio znacznie większą pojemność. Średni dysk SSD według danych TrendFocus to 0,62 TB, a średni dysk twardy 3,92 TB. Chociaż wysłano mniej dysków twardych niż rok wcześniej, średnia pojemność wzrosła na tyle, że liczba wysłanych eksabajtów wzrosła o 13 procent w ciągu roku i po raz pierwszy przekroczyła 1000 eksabajtów  (1 zettabajt). Stały popyt na dyski twarde o dużej pojemności pochodzi głównie z serwerów korporacyjnych, a nie z rynku komputerów osobistych, gdzie ilość używanych standardowych HDD systematycznie maleje.

W swoim raporcie TrendFocus podzielił się również danymi za IV kwartał z podziałem wielkości sprzedaży między różnych dostawców, takich jak Samsung, WDC, Kioxia i tak dalej. W rzeczywistości są to trzej najwięksi dostawcy dysków SSD z odpowiednio 26,1%, 20,3% i 10,9% rynku pod względem sprzedanych jednostek. Samsung jeszcze bardziej dominuje pod względem wysyłanych eksabajtów, posiadając 32,8% rynku.  Wczesne dyski SSD były zbyt drogie dla przeciętnego użytkownika, ale ceny znacznie spadły w ostatnich latach, co ostatnio jeszcze się pogłębiło dzięki znacznym nadwyżkom pamięci NAND. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W 2020 roku dostawy SSD wyprzedziły dyski twarde. HDD mają jednak wciąż pewną przewagę

 0