Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, zwłaszcza w obliczu jeszcze niedawnych globalnych niedoborów półprzewodników, to w branży notebooków spodziewana jest nadpodaż paneli i chipów audio.
Według Jima Hsiao, starszego analityka w DIGITIMES Research, główni producenci laptopów jak Dell, Asustek Computer i Acer, mają magazyny pełne zapasy paneli, ponieważ nie udało im się na czas dostosować strategii zamówień do słabnącego popytu. Sami producenci paneli nie byli z kolei zbyt chętni do zmniejszania produkcji i realizowali zamówienia zgodnie z zawartymi umowami. Producenci już od maja zmniejszają zamówienia i nie ma przesłanek, że trend ten wkrótce się odwróci.
Zeszłoroczne prognozy dotyczące nadpodaży zaczynają się realizować. W branży notebooków spodziewana jest nadpodaż paneli i chipów audio, ale dotyczy to także procesorów i pamięci.
Pamięci (w tym magazyny danych), kondensatory MLCC i procesory również zaczynają wypełniać magazyny i występuje nadpodaż ze względu na gwałtownie zmniejszony popyt na sprzęt komputerowy. W efekcie możemy obserwować spadki cen, a w przypadku MLCC mają one sięgać nawet 10%. Ceny starych procesorów również uległy obniżeniu, ale ceny nowych procesorów wzrosły, twierdzi Hsiao.
W przypadku innych układów takich jak chipów odpowiedzialnych za dźwięk, Wi-Fi oraz elementów zasilających, widać zmniejszające się niedobory oraz idące za tym obniżki cen. Analityk dodaje, że producenci laptopów negocjują obniżki cen u dostawców, jak również starają się odłożyć długoterminowe zamówienia.
Przypomnijmy, że taki scenariusz był już przewidywany rok temu. Firma analityczna IDC twierdziła w 2021 roku, że niedobór chipów może przekształcić się w nadpodaż chipów do 2023 roku. Raport IDC twierdził, że branża półprzewodników wejdzie w "normalizację i równowagę do połowy 2022 r., z potencjałem nadwyżki mocy produkcyjnych w 2023 r., ponieważ zwiększenie mocy na większą skalę zacznie się pojawiać pod koniec 2022 r.".
Zobacz także:
- 80-rdzeniowe CPU Ampere Altra przetestowane i oskalpowane
- Nowy flagowiec NVIDII z imponującą specyfikacją. Nawet 48 GB VRAM, 18176 rdzeni CUDA i 800 W
- Rdzeń chińskiej 21-tonowej rakiety leci w kierunku Ziemi i nikt nie wie, gdzie się rozbije
Pokaż / Dodaj komentarze do: W branży laptopów spodziewana jest nadpodaż już w przyszłym kwartale tego roku