W Chinach zablokowano dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii

W Chinach zablokowano dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii

O cenzurze w Chinach napisano już wiele. Nie da się ukryć, że kraj ten słynie z wielu kontrowersyjnych pomysłów, jak choćby aplikacja będąca elementem szerszej kontroli obywateli, która ma pokazać kto w ich pobliżu posiada zadłużenie. Dotychczas blokadzie w Państwie Środka uległo wiele światowych usług internetowych czy platform na przykład Facebook, Twitter oraz komunikator WhatsApp. Kolejnym na liście jest także chińskie wydanie Wikipedii, chociaż o dziwo okazuje się, że do tej pory wszystkie pozostałe wersje językowe były dostępne w tym kraju bez większego problemu. No właśnie, jak wynika z najnowszych informacji, rządzący zdecydowali się nałożyć blokadę na całą dostępną Wikipedię. Open Observatory of Network Interference powołując się na własne źródła ujawnił, że do zbanowania doszło już w kwietniu.

Władze Chin zablokowały obywatelom dostęp do Wikipedii we wszystkich dostępnych językach.

W Chinach zablokowano dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii

Wszystko wskazuje na to, że akcja ma związek ze zbliżającą się trzydziestą rocznicą protestów na placu Tian’anmen, ponieważ chiński rząd wciąż nie pozwala swoim mieszkańcom uzyskać szczegółowych informacji odnośnie tego wydarzenia, a do takich źródeł należy m.in. Wikipedia. Co ciekawe jak zauważył Endgadet protokół HTTPS wykorzystywany przez strony miał rzekomo znacząco utrudnić tamtejszym władzom poprawne monitorowanie portali, z których korzystali mieszkańcy Chin. Cenzura jednak mimo to ma działać sprawnie, a wspomniany kraj w ciągu minionych lat mocno ograniczył internetowe swobody mieszkańców. Rząd wymógł nawet, aby najwięksi krajowi dostawcy sieci blokowali dostępne oprogramowanie VPN, by ludzie nie mogli obchodzić wprowadzonych ograniczeń.

Cenzura to jednak niejedyny problem osób zamieszkujących ten kraj. Kolejnymi są bowiem wojna handlowa wypowiedziana przez Stany Zjednoczone, a także liczne kontrowersje odnośnie producenta sprzętu Huawei. Tego ostatniego Amerykanie oskarżają, iż ma on szpiegować właścicieli swoich urządzeń. Przypomnijmy też, że jakiś czas temu zatrzymano wiceprezes oraz córkę założyciela przedsiębiorstwa Meng Wanzhou. Dodatkowo CIA zarzuciło Huawei, że jest wspierane finansowo przez chińskie władze, co zapewne tylko utwierdziło administrację Donalda Trumpa w słuszności wydania zakazu stosowania sprzętu producenta przez administracje rządowe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Chinach zablokowano dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii

 0