W Europie rozpoczyna się pilotaż cyfrowego identyfikatora połączonego z płatnościami

W Europie rozpoczyna się pilotaż cyfrowego identyfikatora połączonego z płatnościami

UE przygotowuje się do uruchomienia pilotażowego programu cyfrowego identyfikatora, który korzysta z unijnego portfela tożsamości cyfrowej. Pilotaż jest realizowany we współpracy z bankami i partnerami technologicznymi, w tym z tymi, którzy zapewniają rozpoznawanie twarzy oparte na danych biometrycznych.

UE ma już swoje Konsorcjum Portfela Tożsamości Cyfrowej, teraz mamy jednak nowe porozumienie, kierowane przez Nordic-Baltic eID Project (NOBID).  Do nowo utworzonego konsorcjum dołączyło sześć krajów - Dania, Niemcy, Islandia, Włochy, Łotwa i Norwegia - z których cztery są członkami NOBID - i przedstawiło propozycję, która, jak twierdzi, pozwoli na przeprowadzenie na dużą skalę pilotażu płatności transgranicznych, którego celem jest "bezproblemowe" połączenie tożsamości i płatności.

Ruszają testy cyfrowego identyfikatora, którego celem jest "bezproblemowe" połączenie tożsamości i płatności.

Oprócz wykorzystania istniejącej infrastruktury płatniczej, pilotaż powinien również "uzupełniać" niektóre szersze plany UE, takie jak Europejska Inicjatywa Płatnicza (EPI) oraz własna cyfrowa waluta banku centralnego UE, znana jako cyfrowe euro. Oprócz kilku "liderów w dziedzinie bankowości i płatności" z pięciu krajów uczestniczących w projekcie, takich jak niemiecki DSGV i włoska Intesa, po stronie partnerów technologicznych konsorcjum pozyskało Thales, iProov, Signicat, RB, Auðkenni, IPZS, Poste Italiane, Intesi Group, InfoCert, FBK i Łotewskie Państwowe Radio i Centrum Telewizyjne.

iProov jest firmą, która będzie dostarczać technologię biometryczną. Firma reklamuje swoje usługi jako maksymalizujące bezpieczeństwo online i chroniące prywatność użytkowników podczas wprowadzania do systemu - i robi to przy użyciu biometrycznego uwierzytelniania twarzy; źródła branżowe twierdzą, że rola iProov w nowym konsorcjum UE i pilotażu nie jest jeszcze znana, ale zgadują, że będzie używać biometrii twarzy do dostępu do systemu i być może również transakcji płatniczych. Od założyciela i dyrektora generalnego iProov Andrew Bud, usłyszeliśmy jedynie, że jego firma jest zachwycona, że jest głównym członkiem zespołu w konsorcjum, dodając, że iProov zapewnia "proste i bezpieczne zdalne rejestrowanie i uwierzytelnianie". Ma on nadzieję, że ten najnowszy wysiłek przyczyni się do upowszechnienia Cyfrowego Portfela ID UE wśród obywateli bloku. UE opisuje portfel jako "aplikację zabezpieczoną biometrycznie".

Krytycy ogólnych wysiłków UE w zakresie tożsamości cyfrowej od dawna ostrzegają o ryzyku, jakie stwarza ona dla prywatności Europejczyków.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Europie rozpoczyna się pilotaż cyfrowego identyfikatora połączonego z płatnościami

 0