Wadliwe chemikalia w fabryce TSMC. Produkcja dla NVIDII i Huawei wstrzymana

Wadliwe chemikalia w fabryce TSMC. Produkcja dla NVIDII i Huawei wstrzymana

TSMC ma kolejny duży problem w jednej ze swoich fabryk. Tym razem winę ponoszą wadliwe chemikalia dostarczone przez jednego z zewnętrznych podwykonawców. Produkcja w jednej z fabryk została całkowicie wstrzymana, w związku ze skażeniem, które drastycznie obniżyło uzysk wafli krzemowych. Incydent ten wydarzył się w placówce Fab 14B zlokalizowanej na południu Tajwanu, w której TSMC produkowało chipy dla takich gigantów jak NVIDIA, Huawei i MediaTek. Jeden rodzaj chemikaliów brał udział w fotolitografii i to on spowodował zanieczyszczenie obszaru produkcyjnego. "TSMC odkryło dostawę materiału chemicznego wykorzystywanego w procesie produkcyjnym, który znacznie odbiegał od specyfikacji i miał wpływ na uzysk wafli" - oficjalnie oświadczyła firma.

To już drugi poważny przestój w fabrykach TSMC na przestrzeni zaledwie 6 miesięcy.

Wadliwe chemikalia w fabryce TSMC. Produkcja dla NVIDII i Huawei wstrzymana

Teraz czas na dochodzenie, które obejmie zarówno łańcuch dostaw jak i samą produkcję, jednak już teraz można wskazać potencjalnych winnych. Shin-Etsu Chemical, JSR of Japan oraz Dow Chemical to wyłączni dostawcy czynnika chemicznego, który mógł tym razem odbiegać od norm i spowodować przestój. Na chwilę obecną wciąż  nie jest wiadome, która dokładnie z tych firm ponosi winę za całe zdarzenie. Dochód TSMC może spaść nawet o 22 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału, jednak jest to głównie spowodowane zmniejszeniem sprzedaży układów mobilnych. Jest to największy spadek ostatnich lat, jednak wraz z uruchomieniem infrastruktury 5G spodziewane jest odwrócenie sytuacji i znaczny wzrost zamówień od tego producenta. Techniczne TSMC stoi na bardzo silnej pozycji i w najbliższej przyszłości raczej się to nie zmieni.

Problem z chemikaliami nie wpłynie na obniżenie celów finansowych TSMC w obecnym kwartale, a przynajmniej jeszcze nie teraz. Wszystko może się jednak zmienić po ogłoszeniu rezultatów dochodzenia i odkryciu skali szkód. W sierpniu ubiegłego roku TSMC również miało przestój w produkcji, wywołany malware. Incydent związany ze złośliwym oprogramowaniem i sprzątanie szkód kosztowało firmę niemal 85 milionów dolarów, co stanowi mniej więcej 1 procent straty w dochodach. Ten sam wariant pamiętnego WannaCry zaatakował również placówki produkujące iPhone'y dla Apple.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wadliwe chemikalia w fabryce TSMC. Produkcja dla NVIDII i Huawei wstrzymana

 0