Warta 20 mld dolarów fabryka chińskiego rywala TSMC może nigdy nie powstać. Prace wstrzymano

Warta 20 mld dolarów fabryka chińskiego rywala TSMC może nigdy nie powstać. Prace wstrzymano

Wspierany przez państwo chiński producent chipów Wuhan Hongxin Semiconductor Company (HSMC) napotkał ograniczenia finansowe, które wstrzymały budowę zakładu produkcyjnego w strefie rozwoju gospodarczego i technologicznego Wuhan w prowincji Hubei. Przestój prawdopodobnie wywołany jest faktem, że podwykonawcy  nie otrzymali płatności na czas za budowę obiektu, a firmie trudno było pozyskać technologie produkcyjne w następstwie amerykańskich sankcji. Obawy dotyczące opóźnień w budowie zakładu HSMC w Wuhan pojawiły się w opublikowanej przez rząd pod koniec lipca  analizie. W raporcie wspomniano o "luce w finansowaniu" spowodowanej przerwą w "łańcuchu kapitałowym" projektu, podkreślając, że podwykonawcy odpowiedzialni za wykończenie obiektu nie zostali opłaceni, a w konsekwencji projekt obarczony jest ryzykiem opóźnienia lub zaniechania.

Wspierany przez państwo chiński producent chipów HSMC napotkał problemy technologiczne i ograniczenia finansowe, które wstrzymały budowę zakładu.

Urzędnicy dystryktu Dongxihu w Wuhanpotwierdzili te opóźnienia dodając, że zawiesili dochodzenie w sprawie projektu po problemach z łańcuchem kapitałowym. Dochodzenia przeprowadzone przez dziennikarzy Daily Business News, którzy odwiedzili plac budowy na początku tego miesiąca, ujawniły, że dwa czteropiętrowe budynki na terenie projektu były pozbawione znacznych elementów zabudowy, a zielone siatki bezpieczeństwa zostały zainstalowane tylko na dwóch elewacjach. Pracownicy firmy Wuhan Hongxin, która zarządza obiektem HSMC, odrzucali prośby o wywiady i uniemożliwili reporterom wejście na teren. Dziennikarzom nie udało się znaleźć żadnych pojazdów budowlanych na terenie Wuhan Torch Construction Group, firmy która jest generalnym wykonawcą projektu, a urzędnicy Torch Group odrzucili prośby o komentarz.

Szczegóły na stronie HSMC pokazują, że projekt będzie kosztował około 20 miliardów dolarów. Jeśli te opóźnienia w budowie będą się utrzymywać, inwestycja będzie zagrożona, chyba że osoba trzecia kupi obiekt i sprzęt od HSMC. Spowolnienia położyły kres najbardziej ambitnemu chińskiemu projektowi wytwarzania chipów we własnym zakresie, który, jak wielu miało nadzieję, ograniczy zależność kraju od chipów pochodzących z zagranicy. Z danych chińskiej agencji informacji kredytowej Qixinbao wynika, że ​​HSMC ma zabezpieczony dostęp do jednej maszyny litograficznej wyprodukowanej przez holenderską firmę ASML. Maszyna ta została wykorzystana jako zabezpieczenie majątku ruchomego przy pożyczce w wysokości 581 milionów juanów, przy takiej samej wartości maszyny. Ma Jihua, wieloletni analityk, zrzucił winę za niepowodzenie na rząd USA. Według niego "spisek amerykański utrudnił chińskim firmom zabezpieczenie sprzętu, który ma kluczowe znaczenie dla produkcji chipów". HSMC planowało jak najszybciej rozpocząć produkcję chipów 14 nm, przechodząc niedługo później na proces 7 nm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Warta 20 mld dolarów fabryka chińskiego rywala TSMC może nigdy nie powstać. Prace wstrzymano

 0