Wartość Muska rekordowo... w dół. Problemy w Tesli, Twitterze, a na dodatek wybuchła rakieta

Wartość Muska rekordowo... w dół. Problemy w Tesli, Twitterze, a na dodatek wybuchła rakieta

W ostatnich miesiącach Tesla podniosła znacznie ceny swoich samochodów, co doprowadziło do spadków przychodów i zysków. Niemniej jednak, choć takie działania są częścią strategii zwiększenia zysków w przyszłości i planów wprowadzenia większej liczby samochodów na drogi, to w kontekście innych wydarzeń, przyczyniły się do finansowych problemów Elona Muska.  Wraz z usunięciem z Twittera starszych niebieskich oznaczeń oraz z nieudanym testem rakiety Starship, wartość Muska spadła o całe 13 miliardów dolarów.

Skupmy się najpierw na sprawozdaniu finansowym Tesli. Firma obniżała ceny swoich samochodów od końca zeszłego roku, a w niektórych przypadkach ceny spadły o 25%. Spodziewano się, że to wpłynie na spadek przychodów i zysków firmy, co się rzeczywiście stało. W ostatnim kwartale Tesla opublikowała swoje wyniki finansowe, które zawierają kilka ciekawych informacji. Mimo że ceny zostały obniżone, całkowite przychody spadły tylko z 24,32 do 23,33 miliardów dolarów (4%) w porównaniu z końcem poprzedniego kwartału, co jest niewielkim spadkiem, biorąc pod uwagę duże rabaty. Jednakże w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku, przychody wzrosły o 24%.

Majątek Elona Muska zmniejszył się o 12,6 miliarda dolarów, co stanowi największy spadek w tym roku. Głównym powodem jest raport finansowy Tesli.

Sprzedaż samochodów w ciągu ostatniego kwartału wyniosła 19,96 mld USD, co stanowi spadek o ponad 6% w porównaniu z poprzednim rokiem, ale wzrost o 18% rok do roku. Samochody stanowiły 85,6% całkowitych przychodów firmy. Kredyty emisyjne przyniosły 521 mln USD (2,2% przychodów firmy i około jednej piątej zysku netto). W pionie energetycznym firma osiągnęła 1,53 mld USD, co oznacza wzrost o 148% rok do roku. Przychody z usług i innych (w tym ładowarki Supercharger) wzrosły do 1,84 miliarda USD, co oznacza wzrost o 44% rok do roku. Firma otworzyła swoje Superchargery dla samochodów elektrycznych innych marek w Europie i w mniejszym stopniu w USA, co pozwala spodziewać się stopniowego wzrostu dochodów z tej dywizji. Tesla ma na swoim koncie 22,4 miliarda dolarów gotówki i inwestycji.

Najważniejszym elementem raportu finansowego Tesli jest zysk netto, który wyniósł 2,51 mld USD. To spadek o 24% rok do roku i o 32% w stosunku do poprzedniego kwartału. Mimo to, marża netto na poziomie 10,8% nie jest złą liczbą, a marża brutto wynosząca nawet 19,3% wciąż jest dobra, choć w porównaniu z zeszłym rokiem spadła z ponad 29%. Musk zaznaczył jednak, że zyski dzisiaj zostaną poświęcone na zwiększenie przyszłych przychodów, poprzez zwiększenie liczby samochodów na drogach. Chce sprzedawać więcej samochodów z niższymi marżami, aby monetyzować je w przyszłości. Spodziewane są przychody z ładowania Supercharger i łączności premium, ale Musk uważa, że ludzie w pierwszej kolejności kupią system FSD do autonomicznej jazdy.

Tesla podała również informacje o swoich osiągnięciach w innych dziedzinach. W pierwszym kwartale 2023 roku firma zainstalowała 67 MW paneli słonecznych, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale jest to najniższa liczba od roku. Z kolei ilość energii zgromadzonej w magazynach akumulatorów wzrosła o 360% do 3,89 GWh, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. Tesla zwiększyła także swoją obecność na rynku, m.in. liczba sklepów wzrosła o 27% r/r do 1 000, a flota usług mobilnych składa się z 1 692 jednostek (+23%). Liczba stacji Supercharger to obecnie 4 947 (+33%), z łączną liczbą 4 516 stojaków do ładowania (+34%).

Tesla posiada zdolności produkcyjne do produkcji 2 mln samochodów rocznie, ale firma przewiduje wyprodukowanie około 1,8 mln samochodów w 2023 roku, co odpowiada planowi zwiększenia produkcji o 50% rocznie. Produkcja Cybertrucka powinna wreszcie ruszyć w tym roku, co zostało potwierdzone przez zdjęcia z fabryki. Co ciekawe, Tesla nadal dokonuje znacznych obniżek kosztów swoich samochodów - w USA cena ta spadła poniżej granicy 40 tys. dolarów po raz pierwszy od dawna. Jak konkurencja zareaguje na takie cięcie cen, pozostaje do przewidzenia.

Spadki w Tesli, choć motywowane długoterminowym planem i chęcią zalania ulic samochodami firmy, są niekorzystnie postrzegane przez inwestorów. Szybko zareagowała również giełda -  akcje producenta samochodów elektrycznych poleciały w dół o 9,75% w czwartek do 162,99 USD. 

Rynek niekorzystnie też zareagował na nieudany lot eksperymentalnej rakiety Starship, zaprojektowanej przez SpaceX, która co prawda z powodzeniem wystartowała, ale po czterech minutach doszło do eksplozji. Co więcej, wielu użytkowników straciło swoje niebieskie znaczki za to, że nie chcieli płacić 8 dolarów miesięcznie za ten przywilej, co również jest negatywnie komentowane. Spadek wartości akcji Tesli miał jednak największy wpływ na majątek miliardera. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek zmniejszył się o 12,6 miliardów dolarów, co stanowi największy spadek w tym roku.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wartość Muska rekordowo... w dół. Problemy w Tesli, Twitterze, a na dodatek wybuchła rakieta

 0