Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

Interfejs PCIe 3.0 na bardzo długo zadomowił się w branży komputerowej, ale wygląda na to, że w końcu nadchodzą wyczekiwane zmiany, które powinny przynieść duży przełom w zakresie tego standardu. Przypominamy, że PCIe 4.0 trafi do komputerów stacjonarnych w połowie roku wraz z premierą trzeciej generacji procesorów Ryzen oraz pierwszymi dyskami SSD, które zrobią z niego użytek, ale powoli powinniśmy szykować się już nawet na PCIe 5.0. Nowy standard przyniesie podwojenie przepustowości względem poprzednika i szybkość transmisji danych rzędu 32 GT/s. Organizacja PCI-SIG, która odpowiada za określanie standardów PCIe, zapowiedziała właśnie zatwierdzenie wersji 0.9 specyfikacji PCI Express 5.0, dając tym samym sygnał, że pierwsze urządzenia korzystające z tej technologii powinny pojawić się na rynek w nieodległej przyszłości (producenci zaczynają opracowywać design takich produktów wraz z rewizją 0.4, a nierzadko wypuszczą je przy wersji 0.9).

PCI-SIG zapowiedziało właśnie zatwierdzenie wersji 0.9 specyfikacji PCI Express 5.0, dając tym samym sygnał, że pierwsze urządzenia korzystające z tej technologii powinny pojawić się na rynek w nieodległej przyszłości.

Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

PCIe to niezwykle istotny interfejs, który wpływa na działanie najistotniejszych komponentów komputera. Tym samym nierzadko staje się  katalizatorem przyspieszającym pracę nad innymi technologiami w zakresie nośników danych, sieci, GPU, chipsetów i innych sprzętów. PCIe 4.0 było jednak mocno spóźnione, ponieważ normalna kadencja PCI-SIG wynosiła przed nim dwa lata, tymczasem wersja 3.0 debiutowała w 2010 roku, a 4.0 siedem lat później, w 2017 roku. Wygląda jednak na to, że żywot tego standardu może być dość krótki, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że producenci już zaczęli opracowywać urządzenia korzystające z nowego PCIe 5.0. PCI-SIG spodziewa się, że oba interfejsy będą przez jakiś czas ze sobą koegzystować, gdzie PCIe 5.0 wykorzystywane będzie w wysokowydajnych urządzeniach, które potrzebują jak najwyższej przepustowości (takich jak GPU do obliczeń w zakresie sztucznej inteligencji czy sieciowe zastosowania). Oznacza to, że pierwsze sprzęty z  PCIe 5.0 wylądują w serwerowniach, systemach sieciowych, środowisku HPC, a mniej wymagające sektory, jak desktopowe PC, powinny jeszcze przez jakiś czas zadowolić się interfejsem PCIe 4.0.

Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

Jeśli zaś chodzi o specyfikację, to o ile PCIe 4.0 oferowało przepustowość rzędu 64 GB/s, to PCIe 5.0 podwaja tę liczbę do 128 GB/s. Obie wersje korzystają jednak z tego samego schematu kodowania 128b/130b, który zadebiutował wraz z PCIe 3.0 (twórcy zapewniają o zredukowaniu o 20% jego narzutu). Nowy standard przynosi również inne nowości, jak zmiany na poziomie elektrycznym, które poprawiają integralność sygnału, wstecznie kompatybilne złącze CEM dla kart rozszerzeń, a interfejs jest też oczywiście wstecznie kompatybilny z poprzednimi wersjami standardu. PCI-SIG określa specyfikację, ale co warto podkreślić, nie ma żadnej kontroli nad tym, kiedy urządzenia korzystające z ich standardu trafią na rynek. Organizacja spodziewa się, że zatwierdzi finalną wersję rewizji 1.0 w pierwszym kwartale tego roku, a pierwsze sprzęty, które zrobią użytek z PCIe 5.0, powinny zadebiutować jeszcze w tym roku. Szersza dostępność nastąpi zaś od 2020 roku, choć na pojawienie się tego interfejsu w komputerach PC zapewne poczekamy nieco dłużej.  

Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wciąż czekamy na PCIe 4.0 w PC, tymczasem PCIe 5.0 jest już niemal gotowe

 0