WD Black SN850 z ogromnym spadkiem wydajności po podłączeniu do chipsetu X570 (akt.)

WD Black SN850 z ogromnym spadkiem wydajności po podłączeniu do chipsetu X570 (akt.)

Flagowy dysk Western Digital i jeden z najszybszych SSD na rynku (ten wypadł najlepiej w naszym Wielkim teście) osiąga znacznie gorsze prędkości zapisu na płytach głównych z chipsetem X570 po podłączeniu nośnika do gniazda M.2 połączonego z chipsetem. O sprawie poinformował portal ComputerBase, a producent bada tę sprawę. Tę dziwną sytuację odnotowano, gdy wiele osób zaczęło narzekać na wyniki wydajności na forach, ale dopiero, gdy ComputerBase sam przetestował SSD, udało się dokładnie zdefiniować problem. Nowoczesne płyty główne są wyposażone w dużą liczbę gniazd M.2, dzięki czemu konsumenci mogą korzystać z wielu dysków SSD. Ze względu na ograniczenie linii PCIe na procesorach, nie każdy port M.2 komunikuje się bezpośrednio z CPU. Niektóre gniazda M.2 są zamiast tego podłączone do chipsetu. 

WD Black SN850 osiąga znacznie gorsze prędkości zapisu na płytach głównych z chipsetem X570 po podłączeniu nośnika do gniazda M.2 połączonego z chipsetem.

WD Black SN850 z ogromnym spadkiem wydajności po podłączeniu do chipsetu X570

W przypadku płyt głównych AMD X570 powszechnie wiadomo, że istnieją różnice w wydajności między gniazdami M.2 opartymi na chipsecie i procesorach. Wynika to z większego opóźnienia tego pierwszego. Różnica w wydajności jest zwykle mniejsza niż 10% między gniazdem M.2 podłączonym do procesora Ryzen a gniazdem M.2 podłączonym do chipsetu X570. W przypadku dysków PCIe 3.0 nie widać żadnej różnicy. Wygląda jednak na to, że WD Black SN850 odnotowuje poważniejszy spadek wydajności, gdy jest umieszczony w gnieździe M.2, które nie jest połączone z procesorem Ryzen. Z jakiegoś powodu ta przypadłość wydaje się dotyczyć tylko tego konkretnego dysku SSD i na liniach chipsetu. Jeśli zainstalujecie ten dysk SSD bezpośrednio w gnieździe M.2 kontrolowanym przez procesor, nie odnotujecie spadku wydajności (co mogę potwierdzić swoimi testami). Ale po podłączeniu do gniazd chipsetu M.2 wydajność spada niemal o połowę w przypadku prędkości zapisu. ComputerBase zmierzył prędkość zapisu wynoszącą 5254 MB/s dla SN850 po podłączeniu do gniazda M.2 opartego na procesorze. Jednak po przejściu na slot sterowany chipsetem wydajność prędkość wynosiła już tylko 3247 MB/s.

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Testy ComputerBase wykazały, że WD Black SN850 1 TB stracił do 43,4% wydajności zapisu, gdy został zainstalowany w gnieździe M.2 podłączonym do chipsetu X570. Dysk osiągał zaś prędkości deklarowane przez Western Digital po włożeniu do gniazda M.2 połączonego z procesorem. Zdaje się, że najbardziej ucierpiały sekwencyjne transfery, gdyż różnica między losowymi obciążeniami wyniosła mniej niż 13%. Typ gniazda M.2 nie miał znaczącego wpływu na wydajność odczytu WD Black SN850. Nadal występował spadek wydajności, ale wynosił on tylko około 10%, co mieści się w oczekiwanym marginesie. Wydawałoby się, że tylko wydajność zapisu SN850 doznała znacznego spadku. Kiedy ComputerBase testował inne dyski SSD, wydajność spadła tylko o 10% podczas korzystania z linii PCIe chipsetu, co jest spodziewanym rezultatem. Western Digital aktywnie przygląda się tej sprawie, więc wkrótce powinniśmy wiedzieć więcej o tej sytuacji. Podejrzewamy, że chipset obniża SN850 do obsługi Gen 3.0, a tak przynajmniej sugeruje prędkość uzyskiwana przez SSD. 

Aktualizacja: Oświadczenie producenta

„W przypadku WD_BLACK SN850 NVMe SSD mogą nastąpić spadki wydajności zapisu w sytuacji, gdy urządzenie jest podłączone do slotu M.2 na chipsecie (na niektórych płytach głównych), szczególnie jeśli parametr MPS (max payload size) jest zdefiniowany na 128 bajtów (128B). Problem ten zostanie rozwiązany poprzez aktualizację firmware’u urządzenia, która zostanie udostępniona 12 lipca 2021.

W celu uzyskania optymalnej wydajności SSD, Western Digital rekomenduje użytkownikom urządzenia zainstalowanie najnowszej wersji BIOS-u oraz sterowników do swoich urządzeń, a także podłączanie WD_BLACK SN850 bezpośrednio do złącza M.2 procesora.

Użytkownicy WD_BLACK SN850 mogą sprawdzić i pobrać nowy firmware za pośrednictwem oprogramowania Western Digital Dashboard. Gdy pojawia się nowa wersja, użytkownik jest o tym informowany natychmiast po uruchomieniu Dashboard”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD Black SN850 z ogromnym spadkiem wydajności po podłączeniu do chipsetu X570 (akt.)

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł