Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD PCIe 4.0

Wraz z debiutem procesorów Ryzen 3000 i towarzyszących im płyt głównych wyposażonych w chipsety z serii x570 na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze dyski SSD wykorzystujące nowy interfejs PCI Express 4.0. Teraz, przeszło pół roku później, doczekaliśmy się już kolejnej generacji Ryzenów, które dostarczyły wsparcie dla tego standardu także na chipsetach z niższej serii, a lada moment Intel wypuści swoje pierwsze CPU (Rocket Lake-S), które obsługiwać będą PCIe 4.0. Co więcej, praktycznie każdy liczący się producent nośników półprzewodników posiada już w swojej ofercie modele wykorzystujące ten interfejs, więc osoby, które szukają naprawdę wydajnych SSD do swoich high-endowych komputerów, mają w czym wybierać. Ba, część firm wypuściła swoiste budżetowe SSD pod PCIe 4.0, które oferują niewiele lepsze parametry (czasem nawet słabsze) od topowych modeli PCIe 3.0. A jakby tego było mało, pojawiły się już nawet dyski pod PCIe 4.0 wyposażone w kości pamięci QLC. Jest to więc świetna okazja, by dokonać przeglądu tego, co obecnie znajdziemy na rynku, dlatego też zdecydowaliśmy się przeprowadzić wielki test dysków SSD PCIe 4.0, zbierający dużą część nośników z tym interfejsem, jakie możecie obecnie kupić w sklepach.

W tym teście kompleksowo przetestowaliśmy 10 dysków od popularnych producentów, od high-endowych propozycji Samsunga, WD czy Adata XPG, przez rozwiązania Patriota, Silicon Power, PNY, Team Group i Seagate, po tanie modele od Corsair i Adata.

Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 - pojedynek

W tym teście kompleksowo przetestowaliśmy 10 dysków od popularnych producentów, od high-endowych propozycji Samsunga, WD czy Adata XPG, przez rozwiązania Patriota, Silicon Power, PNY, Team Group i Seagate, po tanie modele od Corsair i Adata. Przy okazji postanowiliśmy także odświeżyć naszą procedurę testową, dodając wykresy pokazujące wydajność nośników po zapełnieniu ich pojemności w 80%, dzięki czemu będziemy lepiej wiedzieć, czego możemy spodziewać się po SSD nie tylko po wyjęciu prosto z pudełka, ale również z czasem, kiedy będzie on się zapełniał kolejnymi grami i innymi danymi. Doszły również testy w programie HD Tune Pro, które pokazują m.in. jak spada wydajność zapisu, kiedy zapełniony zostanie szybki bufor pracujący w trybie SLC. Postanowiliśmy także zmienić gry w teście czasu ich wczytywania (tu różnice wciąż są praktycznie nieznaczące i może dopiero dopiero Direct Storage i RTX IO coś zmienią w tym aspkecie) i dokładnie pokazać jakie temperatury notowane są przez poszczególne modele w trakcie wysokiego i długo obciążenia oraz sprawdzić, czy prowadzi to do throttlingu. Warto też dodać, że na potrzeby testu zdecydowaliśmy się na wybór nośników o pojemności 1 TB (poza jednym wyjątkiem, z powodu dostępności tego modelu), co wynika z chęci zaprezentowania potencjału tych produktów (wyższa pojemność = wyższa wydajność) przy zachowaniu w miarę rozsądnego stosunku do ceny. 

Zanim przejdziemy do konkretów, warto przypomnieć, że jak wynika z naszych wcześniejszych testów (TUTAJ), poza syntetycznymi benchmarkami przesiadka na platformę obsługującą PCIe 4.0 nie przynosi korzyści względem platform PCIe 3.0, gdyż wyniki w obu przypadkach są praktycznie identyczne w testach realnych scenariuszy. Nie zmienia to jednak faktu, że nośniki obsługujące nowszą wersję tego popularnego standardu są po prostu najwydajniejszymi, jakie obecnie znajdziemy na rynku, choć nie wynika to wcale z zastosowanego interfejsu, ale ogromnych buforów działających na zasadzie pamięci SLC. Dlatego też tego typu zestawienie, wbrew pozorom, ma sens. Poza tym, niedługo na rynku pojawi się pierwsza platforma Intela obsługująca PCIe 4.0 i sytuacja wtedy może ulec zmianie, gdyż nie od dziś wiadomo, że SSD nieco lepiej wypadają na sprzęcie od Niebieskich. Nie przedłużając, zapraszamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

 0