Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Budowa zewnętrzna

Dysk zapakowany jest w gustowne pudełko w metalicznym czerwonym kolorze, ale opakowanie zdradza jedynie podstawowe informacje na temat produktu (takie jak PCI 4.0, NVME 1.4, 3D NAND, SLC Caching czy LDPC). W środku znajdziemy zaś praktycznie tylko nośnik i dokumentację, ale to standard, gdyż podobnie wygląda to w przypadku wszystkich testowanych przez nas modeli. Sam dysk, trzeba uczciwie przyznać, prezentuje się bardzo dobrze, a to za sprawą czarnego laminatu i smukłego radiatora wykonanego ze szczotkowanego aluminium z logiem XPG z wyrytymi liniami tworzącymi geometryczne wzory. Producent chwali się, że radiator skutecznie odprowadza ciepło i jest w stanie obniżyć temperaturę aż do 20 procent, ale jak będziemy mogli się za chwilę przekonać, i tak okazuje się niewystarczający. Efekt estetyczny psuje nieco naklejka z tabliczką znamionową na wewnętrznej stronie, ale na szczęście tę można szybko odkleić. 

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

Producent oferuje dedykowane oprogramowanie dla swoich dysków w postaci aplikacji ADATA SSD ToolBox. Jest to dość rozbudowany program, który pozwala uzyskać informacje na temat dysku (jego pojemności, wykorzystanej przestrzeni, temperatury, zdrowia i żywotności), dokonać diagnostyki (szybkiej i pełnej), zrobić update firmware’u i oprogramowania, wyeksportować logi czy dokonać bezpiecznego usuwania, a także optymalizacji SSD (TRIM i w ramach OS). Software bywa więc przydatny, ale też nie przynosi niczego odkrywczego i w sumie można się bez niego obyć. Szkoda również, że w przypadku, kiedy chcemy tworzyć kopie zapasowe czy dokonać migracji danych, producent odsyła nas do osobnego programu, a mianowicie Acronis True Image (rejestrując dysk uzyskamy klucz do tego narzędzia). Nie możemy za to narzekać na kwestie bezpieczeństwa, gdyż dysk GAMMIX S50 Lite obsługuje technologię kodu LDPC (ang. Low Density Parity Check) do wykrywania i korekty szerokiego zakresu błędów danych, co zapewnia dokładność transferu danych. Dodatkowo, dzięki obsłudze ochrony danych E2E (ang. End-to-End), technologii RAID Engine i 256-bitowego szyfrowania AES dysk S50 Lite zapewnia bezpieczeństwo danych.

Temperatury i throttling

Tu dochodzimy chyba do najsłabszego elementu ADATA XPG Gammix S50 Lite, czyli temperatur, a raczej throttlingu termicznego. Wykorzystując bowiem jedynie fabryczny aluminiowy radiator, dysk podczas większego obciążenia zapisem bardzo szybko przekracza temperaturę 70℃, co z kolei prowadzi do drastycznego obniżenia wydajności (prędkość zapisu spada do ok. 200-300 MB/s). Co więcej, dysk w takim przypadku bardzo powoli zbija temperaturę i ta potrafi długo utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie. W połączeniu z relatywnie niskim progiem throttlingu sprawia to, że na pewno nie możemy polecić tego dysku do laptopów (choć za sprawą smukłej konstrukcji zmieści się on do większości notebooków), a w przypadku stacjonarek trzeba posiłkować się dodatkowym radiatorem, np. z płyty głównej. Na szczęście bez większych problemów mieści się on pod takowe i rozwiązanie to okazuje się być zbawienne dla XPG Gammix S50 Lite, gdyż po takim zabiegu pozostał on jednym z chłodniejszych dysków w naszym teście. Warto dodać, że wszystkie testy wydajnościowe wykonane zostały z dodatkowym chłodzeniem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

 0