Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Podsumowanie testów i ocena

Mamy tu naprawdę twardy orzech do zgryzienia, bo z jednej strony to najtańszy model wykorzystujący PCIe 4.0 na rynku i na dodatek bazujący na kościach pamięci TLC, a nie QLC, jak Corsair MP600 Core. Co więcej, przy zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia, prezentuje się on w testach rzeczywistych na tyle dobrze, że porównanie z wysokowydajnymi dyskami PCIe 3.0 wypada korzystnie dla produktu ADATA. Z drugiej jednak strony XPG Gammix S50 Lite boryka się z kilkoma problemami, nad którymi trudno przejść obojętnie. Mowa tu przede wszystkim o przegrzewaniu się dysku, co wprost prowadzi do mocnych spadków wydajności. Bez dodatkowego chłodzenia w postaci nawiewu lub lepiej nawet radiatora płyty głównej nie ma co nawet podchodzić do tego SSD, pomimo że ten posiada fabryczny, aluminiowy radiator (ten jednak nie spełnia swojej roli). Wyklucza to również zastosowanie tego modelu w laptopie. Co więcej, dysk po nagrzaniu bardzo powoli zbija temperaturę, co oznacza też, że powoli odzyskuje wydajność. Na szczęście radiator jest bardzo smukły, przez co nie trzeba go nawet zdejmować, by zmieścić nośnik pod coolerem płyty głównej. 

Przy zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia, XPG Gammix S50 Lite prezentuje się w testach rzeczywistych na tyle dobrze, że porównanie z wysokowydajnymi dyskami PCIe 3.0 wypada korzystnie dla produktu ADATA...

Drugi problem to spadek wydajności po zapełnieniu nośnika, co jest naturalną rzeczą, ale w tym przypadku zdaje się bardziej dotkliwe niż w większości testowanych nośników, przynajmniej w trakcie zapisywania dużych plików. Pochwalić trzeba za to wydajność, zarówno w kontekście ceny, jak i przyzwoitych sekwencyjnych transferów, ale przede wszystkim naprawdę dobrych losowych, które zawstydzają znacznie droższe nośniki, biorące udział w tym zestawieniu. Wynika to głównie z ogromnego dynamicznego bufora, gdyż jak pokazują testy w programie HD Tune Pro, spadek prędkości wywołany jego zapełnieniem przy pustym dysku zaczyna się dopiero po ok. 150 GB. Prędkość zostaje wtedy obniżona do ok. 600 MB/s dla zapisu, co jest przeciętnym wynikiem. Estetyka to oczywiście kwestia gustu, ale XPG Gammix S50 Lite naszym zdaniem prezentuje się naprawdę dobrze (choć i tak zmuszeni byliśmy nakryć go radiatorem MOBO), a nie można też narzekać na wsparcie software’owe. Jest to niewątpliwie opcja dla osób z ograniczonym budżetem, ale trzeba mieć świadomość jego wad i zadbać o odpowiednie chłodzenie.       

ADATA XPG Gammix S50 Lite 1 TB

 Dobre rezultaty nie tylko testach syntetycznych, ale i rzeczywistych; wysokie prędkości na operacjach sekwencyjnych i losowych; najtańszy dysk SSD obsługujący PCIe 4.0; rozbudowane oprogramowanie; 5 lat gwarancji.

 Problemy z wysokimi temperaturami i throttlingiem, spadek wydajności po zapełnieniu, prędkości niewiele wyższe od dysków PCIe 3.0.

Cena: od 599 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

 0