Podsumowanie i ocena
Przyszła pora na ocenę dysku Corsair MP600 Core, który stanowi ekonomiczny model w ramach serii MP600. Co więcej, testowany przez nas wariant o pojemności 1 TB w ogólnym ujęciu charakteryzuje się najsłabszą specyfikacją spośród wszystkich dysków, głównie za sprawą bardzo niskiego zapisu sekwencyjnego na poziomie zaledwie 1950 MB/s, czyli charakterystycznym dla budżetowych nośników SSD PCIe 3.0 x4. Oczywiście przekłada się to bezpośrednio na wydajność, ponieważ MP600 Core regularnie okupuje sam dół wykresów, ustępując miejsca nawet XPG Gammix S50 Lite od ADATA, który jest najtańszym dyskiem w tym teście, kosztującym przeszło 100 zł mniej niż propozycja Corsair. Do tego, wraz z zapełnianiem dysku prędkość zapisu wyraźnie tu spada (kopiowanie dużych porcji danych potrafi wydłużyć się dwukrotnie). Oczywiście produkt amerykańskiego producenta ma też pewne plusy i zaskakuje naprawdę świetną wydajnością w trakcie kopiowania niedużych paczek składających się z dużej liczby plików, gdzie potrafi wyprzedzić najwydajniejsze SSD w naszym teście, ale to uznać trzeba raczej za wyjątek od reguły. Ponadto charakteryzuje się naprawdę niskimi temperaturami pracy, te rzadko przekraczają 50°C, więc masywny radiator spełnia tu swoje zadanie.
Generalnie Corsair MP600 Core bardzo wyraźnie odstaje od reszty stawki, szczególnie we wszystkich testach angażujących zapis.
Generalnie Corsair MP600 Core bardzo wyraźnie odstaje od reszty stawki, szczególnie we wszystkich testach angażujących zapis. Co prawda dynamiczny bufor SLC nie jest tu wcale taki mały, gdyż z naszych testów wynika, że przy pustym dysku zapełnia się dopiero po przekroczeniu przeszło 150 GB, błyskawicznie jednak się regeneruje, by następnie wydajność ponownie tąpnęła po ok. 210 GB. Wtedy jednak kości QLC zaczynają pokazywać swoją prawdziwą naturę, gdyż prędkość z poziomu 1900 MB/s spada nawet poniżej 200 MB/s, co jest najsłabszym wynikiem spośród wszystkich testowanych dysków. Bardzo dziwnie wyglądają też wykresy odczytu w programie HD Tune Pro, gdzie widać wyraźnie fluktuacje wydajności. Mając to wszystko na uwadze, raczej trudno rekomendować Corsair MP600 Core w wersji 1 TB i wariant 2 TB zdaje się wyglądać zdecydowanie lepiej, gdyż oferuje blisko dwukrotnie szybszy zapis sekwencyjny, choć i w tym przypadku cena wydaje się przesadzona, w szczególności jak na dysk z pamięciami QLC.
Corsair MP600 Core 1 TB
Bardzo efektywny radiator (niskie temperatury, brak throttlingu); duży i szybko regenerujący się bufor trybu SLC; dedykowana aplikacja do zarządzania dyskiem, sprzętowe szyfrowanie AES 256-bit 5 lat gwarancji.
Kości pamięci QLC w dyski PCIe 4.0, prędkości zapisu, wydajność poniżej oczekiwań, wyraźny spadek wydajności po zapełnieniu dysku, cena nieadekwatna do możliwości.
Cena: od 729 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0