Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Budowa zewnętrzna

Samsung 980 Pro zapakowany jest w dość standardowe kartonowe pudełko, które zawiera bardzo skromną liczbę informacji (nawet mniejszą niż opakowanie dysku PNY), ale pochwalić trzeba za to solidną plastikową wypraskę w białym kolorze w środku, która stanowi ochronę dla nośnika. Ten również nie wyróżnia się niczym specjalnym, gdyż stanowi połączenie czarnego laminatu, na którym umieszczono wszystkie układy tylko po jednej stronie. Po obu stronach znajdziemy zaś naklejki informacyjne, a ponadto kontroler zawiera niklowaną powłokę, która pomagać ma w rozpraszaniu ciepła. Z kolei dedykowana warstwa odprowadzająca ciepło zapewniać ma kontrolę termiczną chipów pamięci NAND. Po produkcie tej klasy spodziewać można było się nieco więcej w tym aspekcie i nawet jeśli Samsung chciał zachować elastyczność, pozwalającą na stosowanie dysku w laptopach, to mógł chociaż pokusić się o radiator w stylu ADATA XPG S50 Lite. 

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

Samsung tradycyjnie oferuje oprogramowanie Magician. To aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD koreańskiego producenta. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać ze sprzętowego szyfrowania danych. Program jest intuicyjny w obsłudze i całkiem rozbudowany, szczególnie w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Pozwala on na odczyty diagnostyczne SMART, ilości zajętego i wolnego miejsca, liczby zapisanych danych na komórkach NAND, a także dane o trybie działania np. AHCI. Możemy także zaktualizować firmware, przeprowadzić test wydajności dysku (dane te są zapisywane, co pozwala porównywać wyniki z upływem czasu), sprawdzić poprawność ustawień systemowych, sterować ustawieniem hibernacji czy aktywować tryb RAPID, a nie zabrakło też bezpiecznego usuwania. Jedyny minus to brak wsparcia dla polskiego języka. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to Samsung 980 Pro wspiera 256-bitowe szyfrowanie AES (Klasa 0), a także TCG/Opal. 

Temperatury i throttling

Samsung 980 Pro nie posiada radiatora, ale nie oznacza to, że producent całkowicie zlekceważył kwestię chłodzenia. Poza wspomnianą niklowaną powłoką na kontrolerze i warstwą odprowadzającą ciepło, która zapewniać ma kontrolę termiczną chipów pamięci NAND, firma zastosowała tu także technologię Dynamic Thermal Guard, która zapobiega wahaniom wydajności dysku, starając się utrzymywać optymalną temperaturę. Niemniej jednak z fizyką nie da się wygrać i brak bardziej efektywnego chłodzenia przekłada się na mocne nagrzewanie się dysku 980 Pro. W trakcie mocnego i dłuższego obciążenia temperatury dochodzą tu do 83°C, a więc przekraczają granicę throttlingu (80°C). Jednak za sprawą Dynamic Thermal Guard spadek wydajności w takim przypadku jest tu mniejszy niż odnotowywany u konkurencji. Tak czy inaczej, jeśli umieścimy nośnik w laptopie albo słabo wentylowanej obudowie, wyniki mogą być jeszcze gorsze. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł