Podsumowanie i ocena
T-Force Cardea Zero Z440 to już ostatni dysk w naszym wielkim teście. To również kolejny przedstawiciel środka stawki, gdzie przepycha się z SSD od Patriota, Silicon Power, Seagate i PNY. Trzeba przyznać, że produkt tajwańskiego producenta całkiem nieźle radzi sobie w tym zestawieniu i potrafi pozytywnie zaskoczyć w testach, choćby za sprawą dobrych wyników losowych operacji i świetnych na operacjach sekwencyjnych. Zdarzają mu się jednak i słabsze strony, jak wielozadaniowość, aczkolwiek różnice pomiędzy poszczególnymi dyskami są tu raczej niewielkie. Dysk niestety nie zapewnia sprzętowego szyfrowania AES 256-bit, a pomimo naszych usilnych poszukiwań nie udało nam się znaleźć dedykowanego oprogramowania. Nie można też zapomnieć o dość wysokich temperaturach pod obciążeniem, ponieważ Team Group zdecydowało się jedynie na bardzo cienki miedziano-grafenowy radiator mierzący 0,2 mm grubości.
Trzeba przyznać, że produkt tajwańskiego producenta całkiem nieźle radzi sobie w tym zestawieniu i potrafi pozytywnie zaskoczyć w testach.
Ten mimo wszystko spisuje się całkiem nieźle, gdyż dysk pod względem temperatur i throttlingu wypada najlepiej spośród wszystkich modeli pozbawionych masywnego radiatora, które zmieszczą się także do laptopa. Do tego Cardea Zero Z440 bardzo dobrze znosi zapełnianie pojemności, gdyż spadek wydajności po przekroczeniu 80% jest praktycznie nieznaczny. Co więcej, pochwalić trzeba tu wytrzymałość na poziomie 1800 TBW. Bardzo dobrze sprawdza się też ogromny dynamiczny bufor SLC, który przepełnia się dopiero po osiągnięciu blisko 30% 1 TB dysku, co sprawia, że w codziennym użytkowaniu raczej ciężko go zapchać. Kiedy jednak nam się to uda, trzeba liczyć się ze spadkiem zapisu do ok. 600 MB/s. Podsumowując, T-Force Cardea Zero Z440 to mocna propozycja w swoim segmencie, choć cena tego dysku mogłaby być nieco niższa, przez co łatwiej byłoby mu konkurować z takimi modelami jak Samsung 980 Pro. Na korzyść T-Force Cardea Zero Z440 przemawia jednak trzykrotnie lepsza wytrzymałość czy lepsze chłodzenie, dlatego dla wielu osób ta propozycja i tak może być kuszącą (tym bardziej, że cena jest niższa niż w przypadku Samsunga).
Team Group T-Force Cardea Zero Z440 1 TB
Wysoka wydajność w transferach sekwencyjnych i losowych; wysoki współczynnik TBW; brak spowolnienia po zapełnieniu; bardzo duży bufor SLC; dedykowana aplikacja do zarządzania; dobrze znosi zapełnianie pojemności, 5 lat gwarancji; najmniej się przegrzewa spośród modeli, które można zmieścić do laptopa...
... ale throttling wciąż może występować; niebieski laminat; słabiej radzi sobie z wielozadaniowością, brak sprzętowego szyfrowania AES 256-bit; zbyt wysoka cena.
Cena: od 920 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0