Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

Budowa zewnętrzna

PNY zapakowało XLR8 CS3040 w niewielkie czarne pudełko z czerwonymi akcentami, które jest dość solidne, choć pod względem zawartych informacji wypada biednie. Zapewne domyślacie się już jego zawartości, którą stanowi jedynie sam dysk. Ten jednak wyróżnia się spośród rywali bodajże najbardziej masywnym radiatorem o gęstym ożebrowaniu z głębokimi wcięciami. Trzeba przyznać, że urządzenie nie tylko sprawia wrażenie pancernego, ale i prezentuje się dość oryginalnie. Oczywiście nie ma szans, by zmieścić dysk z radiatorem w laptopie, ale ten można odkręcić (a jeszcze lepiej zdecydować się na wariant pozbawiony takiego chłodzenia, który również znajduje się w ofercie PNY). Jakość wykonania stoi tu na naprawdę wysokim poziomie, ale w oczy kłuje nieco niebieski laminat, który wygląda już trochę oldschoolowo. 

Oprogramowanie i dodatkowe technologie

PNY nie oferuje żadnego oprogramowania dedykowanego dyskowi XLR8 CS3040. Poza tym, nośnik ten nie obsługuje sprzętowej akceleracji 256-bitowego szyfrowania AES, ale oferuje standardową obsługę raportowania danych SMART i wspiera polecenie Format NVM, aby bezpiecznie wyczyścić dysk. Niemniej jednak, widać, że kwestie te nie stanowiły priorytetu dla PNY, ale zapewne większość użytkowników nie odczuje też żadnych braków związanych z tym aspektem. 

Temperatury i throttling

Ogromny radiator zobowiązuje i XLR8 CS3040 rzeczywiście okazał się najchłodniejszym SSD w naszym zestawieniu, gdyż nawet w trakcie zapisu całego dysku temperatura nie przekroczyła 60°C (maksymalna odnotowana wartość to 55°C). W związku z tym nie ma też mowy o żadnym throttlingu termicznym. Jednak konkurenci również często stosują masywne radiatory, a jednak nie uzyskują tak dobrych wyników jak PNY. W czym więc tkwi sekret  XLR8 CS3040 (oprócz wspominanej już budowy coolera)? Zdjęcie metalowej obudowy ujawnia, że producent dodatkowo zastosował tu podkładki termoprzewodzące, które ułatwiają odprowadzanie ciepłego powietrza. Do tego trzeba dodać, że kontroler Phison E16 raczej nie ma tendencji do nadmiernego przegrzewania się.   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test dysków SSD M.2 PCIe 4.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł