WD Blue SN500 - budżetowa seria dysków SSD przesiada się na PCIe NVMe

WD Blue SN500 - budżetowa seria dysków SSD przesiada się na PCIe NVMe

Ceny dysków półprzewodnikowych od przeszło roku nieustannie spadają, co tylko cieszy konsumentów, którzy mogą kupować coraz tańsze, a zarazem coraz wydajniejsze modele SSD. Co prawda te wciąż są wyraźnie droższe od dysków twardych, szczególnie w przypadku wariantów o większych pojemnościach, co nie zmienia jednak faktu, że SSD stają się już bardzo powszechnie wykorzystywane w PC i dziś trudno sobie wyobrazić składanie nowego komputera bez takiego nośnika na pokładzie. Trend ten świetnie potwierdza najnowsza propozycja od firmy Western Digital, czyli nowy dysk z budżetowej „niebieskiej” serii tego producenta - Blue SN500. Dotychczas modele z tej serii korzystały z interfejsu SATA, ale amerykański producent tym razem zdecydował się na wykorzystanie technologii PCIe z protokołem NVMe, co przełożyło się na duży wzrost wydajności.

Najnowsza propozycja od firmy Western Digital to nowy dysk z budżetowej „niebieskiej” serii tego producenta - Blue SN500.

WD Blue SN500 - budżetowa seria dysków SSD przesiada się na PCIe NVMe

Dyski WD Blue SN500 dostępne są w formacie M.2 2280 o dwóch pojemnościach: 250 GB i 500 GB. Nieco szkoda, że producent nie zdecydował się na wprowadzenie także 1 TB wariantu, który mógłby okazać się ciekawą opcją dla osób poszukujących tańszych magazynów danych. Jak nietrudno się domyślić, nośniki te korzystają z pamięci 3D NAND typu TLC (64-warstowowe od SanDiska), a zastosowany w tym przypadku interfejs to PCI-Express 3.0 x2 z protokołem NVMe 1.3. Postawienie jedynie na dwie linie PCIe sprawia, że dyski nie wykorzystają pełnego potencjału tej technologii, oferując wydajność na poziomie połowy tego, co zapewniają SSD z PCIe x4, aczkolwiek to wciąż wartości kilka razy wyższe od modeli korzystających z SATA. I tak, możemy tu liczyć na prędkości odczytu danych wynoszące do 1700 MB/s i zapisu do 1450 MB/s. Z kolei liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 275 000 IOPS przy odczycie i 300 000 IOPS przy zapisie.

WD Blue SN500 NVMe nie posiadają pamięci DRAM i nie obsługują Host Memory Buffer, aczkolwiek posiadają na pokładzie bliżej nieokreśloną ilość pamięci, która pełni podobne zadanie, więc nie powinno wpłynąć to na wydajność, tak jak ma to miejsce w przypadku dysków SATA bez DRAM, takich jak WD Green. Nowe produkty WD objęte są 5-letnią gwarancją producenta, która tradycyjnie ograniczona jest współczynnikiem TBW, wynoszącym w tym przypadku 150 TB dla wersji 250 GB i 300 TB dla modelu 500 GB. Najważniejsze są tu jednak ceny i te prezentują się naprawdę atrakcyjnie, ponieważ wariant 250 GB kosztować będzie 55 USD, a 500 GB tylko 78 USD, co powinno przełożyć się na bardzo przystępne kwoty także w naszym kraju. WD Blue SN500 NVMe wciąż nie są dostępne w sklepach, ale nie powinniśmy zbyt długo czekać na pojawienie się ich w sprzedaży.

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD Blue SN500 - budżetowa seria dysków SSD przesiada się na PCIe NVMe

 0