Western Digital podobno prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie fuzji z Kioxia

Western Digital podobno prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie fuzji z Kioxia

Niedobór chipów przyspieszył konsolidację branży półprzewodników, prowadząc do licznych fuzji i wykupów. Western Digital jest podobno kolejną firmą, która rozważa taki ruch, a jej oczy są skierowane na Kioxię, swojego wieloletniego partnera na rynku pamięci 3D NAND.

Zakup firmy ARM przez NVIDIĘ może na zawsze zmienić krajobraz półprzewodników, mówimy bowiem o transakcji wartej 40 miliardów dolarów, która nie obejmuje samych chipów, ale i plany RISC używane w branży technologicznej do projektowania niestandardowych układów do różnych zastosowań. Do tego dochodzi przejęcie Xilinx przez AMD za 35 miliardów dolarów, które dalej konsoliduje branżę półprzewodników. Na horyzoncie pojawiła się kolejna duża fuzja, która może mocno wpłynąć na ten segment. 

Western Digital podobno prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące połączenia z Kioxia Holdings Corp w ramach transakcji o wartości ponad 20 miliardów dolarów.

Western Digital podobno prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie fuzji z Kioxia

Podobno Western Digital prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące połączenia z Kioxia Holdings Corp w ramach transakcji o wartości ponad 20 miliardów dolarów. Przejęcie oznaczałoby poważną zmianę w branży pamięci flash. Producenci byli pod ogromną presją w ciągu ostatnich kilku lat, aby zapewnić szybsze nośniki danych, wyższą gęstość bitów, a wszystko to w dużych ilościach i niższych cenach (a co za tym idzie niższych marżach), pozostawiając mniejsze możliwości rozwoju mniejszym firmom.

Western Digital od jakiegoś czasu ma oko na japońskie firmy. W 2017 roku, kiedy Kioxia wydzieliła się z grupy biznesowej Toshiby, Western Digital był gotów zapłacić aż 18,2 miliarda dolarów, ale oferta została odrzucona. Obecnie Western Digital jest wyceniany na ponad 19 miliardów dolarów, podczas gdy Kioxia przygotowuje się do pierwszej publicznej oferty na giełdzie. Micron, który do niedawna był zainteresowany walką o Kioxia, uznał podobno, że gra nie jest warta świeczki i zrezygnował z wszelkich dyskusji na temat fuzji.

Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Pozostaje tylko Western Digital, które ma 20-letnią historię współpracy z Kioxią przy różnych projektach, z których najnowszym jest pamięć trwała. Jednocześnie dyrektor generalny Western Digital, David Goeckeler, powiedział Nikkei podczas niedawnego wywiadu, że „mamy wspaniałego partnera w Kioxia i nie możemy się doczekać wspólnej realizacji przyszłości”. Co więcej, słusznie zauważył, że gdy połączy się pozycje rynkowe Western Digital i Kioxia, otrzyma się giganta wielkości Samsunga, który z czasem może stać się jeszcze większy.

Nawet jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, obie firmy nadal mają silne partnerstwo ze spółkami joint venture zajmującymi się produkcją 3D NAND, takimi jak fabryka w Yokkaichi i inna w Kitakami w Japonii. Ponieważ SK Hynix kupuje od Intela jego biznes NAND, fuzja Western Digital i Kioxia wydaje się coraz bardziej opłacalna.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Western Digital podobno prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie fuzji z Kioxia

 0