Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Były już high-endowe SSD PCIe 4.0 oraz wysokowydajne PCIe 3.0, przyszła więc pora na test nośników półprzewodnikowych klasy ekonomicznej, które wykorzystują trzecią generację tego popularnego interfejsu. Mowa tu o dyskach obecnie najczęściej wybieranych przez osoby składające nowe PC lub decydujące się na modernizację komputera, gdyż ich ceny są praktycznie bardzo zbliżone do SSD bazujących na SATA III, a na papierze oferują trzy- lub czasem nawet czterokrotnie wyższą wydajność. Tym samym, o ile nośniki z PCIe 4.0 lub PCIe 3.0 z wyższej półki to produkty skierowane głównie do profesjonalistów, entuzjastów oraz osób poszukujących bezkompromisowych rozwiązań, tego typu „budżetówki” powinny oferować satysfakcjonujące osiągi w pozostałych przypadkach. Postanowiliśmy więc sprawdzić dziesięć tego typu dysków, w ramach kolejnej odsłony wielkiego testu dysków SSD, żeby pomóc wam dokonać właściwego wyboru przy ewentualnym zakupie. 

Tym razem skupimy się jednak na najtańszych dyskach SSD w formacie M.2 z interfejsem PCIe 3.0 i protokołem NVMe. Mowa tu o modelach bazujących na kościach TLC, ale i QLC...

Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

Tym razem skupimy się jednak na najtańszych dyskach SSD w formacie M.2 z interfejsem PCIe 3.0 i protokołem NVMe. Mowa tu o modelach bazujących na kościach TLC, ale i QLC, a warto też podkreślić, że na warsztat wzięliśmy jedynie modele wykorzystujące cztery linie PCI Express (co ciekawe SSD PCIe 3.0 x2 praktycznie zniknęły z rynku). Oczywiście nie byliśmy w stanie sprawdzić wszystkich tego typu dysków dostępnych na rynku i musieliśmy zdecydować się na pewną selekcję, ale sięgnęliśmy po modele od większości uznanych producentów - WD, Silicon Power, Lexar, Patriot, Kingston, GOODRAM, PNY, Crucial, Intel czy ADATA. Każdy powinien więc znaleźć tu coś dla siebie, a my postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które modele są warte uwagi, a których lepiej unikać. 

Przypominamy, że niedawno postanowiliśmy także odświeżyć naszą procedurę testową, dodając wykresy pokazujące wydajność nośników po zapełnieniu ich pojemności w 80%. Dzięki temu będziemy lepiej wiedzieć, czego możemy spodziewać się po SSD nie tylko po wyjęciu prosto z pudełka, ale również z czasem, kiedy będzie się zapełniał kolejnymi grami i innymi danymi. Doszły również testy w programie HD Tune Pro, które pokazują m.in. jak spada wydajność zapisu, kiedy zapełniony zostanie szybki bufor pracujący w trybie SLC. Zdecydowaliśmy się także zmienić gry w teście czasu ich wczytywania (tu różnice wciąż są praktycznie nieznaczące i może dopiero Direct Storage i RTX IO coś zmienią w tym aspekcie), by dokładnie pokazać, jakie temperatury notowane są przez poszczególne modele w trakcie wysokiego i długo obciążenia oraz sprawdzić, czy prowadzi to do throttlingu. Wsłuchując się w głosy naszych czytelników, dodaliśmy także testy pokazujące wydajność po wyłączeniu szybkiego buforowania zapisu w systemie. Warto też dodać, że na potrzeby testu zdecydowaliśmy się na wybór nośników o pojemności 1 TB, co wynika z chęci zaprezentowania potencjału tych produktów (wyższa pojemność = wyższa wydajność) przy zachowaniu rozsądnego stosunku do ceny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0

 0