Silicon Power P34A60 1 TB - budowa zewnętrzna, oprogramowanie i temperatury
Silicon Power A60 zapakowany jest w zwykły blister, podobny do tego obecnego w modelach Kingstona i Patriota, co sprawia, że niemożliwe jest wyjęcie dysku bez uszkadzania opakowania. Nie jest to też najbardziej stylowy model spośród testowanych nośników, ponieważ producent wykorzystał tu niebieski laminat kojarzący się ze starszym sprzętem komputerowym oraz naklejkę po zewnętrznej stornie. Ta zdaje się posiadać metaliczną warstwę, więc może pełnić rolę radiatora, ale raczej o minimalnej efektywności, więc mamy pewne obawy co do temperatur. Układy rozmieszczone są jednostronnie, dzięki czemu A60 powinien zmieścić się w każdym laptopie z gniazdem M.2.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
Jeśli zaś chodzi o oprogramowanie, to Silicon Power oferuje bardzo prosty program SP Toolbox, który posiada podstawowe funkcjonalności, takie jak monitorowanie zdrowia dysku, temperatur i diagnostykę. W porównaniu z choćby SSD Dashboard od WD wypada on jednak bardzo blado, zarówno pod względem możliwości, jak i interfejsu graficznego. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu kodowania LDPC (Low-Density Parity Check) czy algorytmu kodu korekcji błędów (ECC), który zapewnia bezpieczeństwo danych. Ponadto dysk realizuje ochronę danych End-To-End (E2E) w celu zapewnienia poprawności uzyskiwanych i pobieranych danych od początku do końca, a protokół RAID, który zapewnia akceptowalny poziom tolerancji na uszkodzenia, działa w celu zwiększenia integralności danych, niezawodności i stabilności. Ot, standardowy pakiet technologii.
Temperatury i throttling
Obawialiśmy się, że brak prawdziwego radiatora i innych rozwiązań wspomagających chłodzenie przełoży się na błyskawiczny throttling i choć rzeczywiście temperatura szybko skacze do poziomu 70°C, to jednak wydajność spada najpierw ze względu na zapełnienie bufora pSLC, przez co dysk może złapać nieco powietrza, unikając rzeczywistego throttlingu termicznego. Niemniej jednak w mniej przyjaznych warunkach, np. w ciasnych i mało przewiewnych laptopach, może to być pewien problem. W przypadku desktopowych PC, umieszczając dysk pod radiatorem płyty głównej, nie musimy obawiać się wysokich temperatur.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0