WD Blue SN550 1 TB - budowa zewnętrzna, oprogramowanie i temperatury
Jak przystało na dysk z serii Blue, SN550 zapakowany został w biało-niebieskie kartonowe pudełko z okienkiem na odwrocie, przez które możemy zobaczyć sam dysk. Nośnik jest naprawdę smukły, a to za sprawą chipów umieszczonych po jednej stronie laminatu, przez co bez problemu powinien zmieścić się nawet do ultrabooków. Laminat niestety jest niebieski (w tym przypadku można to tłumaczyć nawiązaniem do nazwy serii, ale to nieco naciągana teoria), podobnie zresztą jak naklejka umieszczona na froncie dysku. Dysk nie posiada żadnego radiatora, więc w razie potrzeby trzeba ratować się takowym z płyty głównej.
Oprogramowanie i dodatkowe technologie
WD wspiera wszystkie swoje dyski, a więc i SN550, oprogramowaniem Dashboard, które pod względem funkcjonalności, GUI i intuicyjności jest jednym z najlepszych na rynku. Dashboard zawiera pomocne narzędzia do analizy dysku (m.in. temperatury, wydajności i zdrowia) czy pozwala na update firmware’u, a co ciekawe, o ile w przypadku dysków z serii Black program przybiera czarne tło, tak tutaj otrzymujemy biały motyw. WD dostarcza dodatkowo oprogramowanie Acronis True Image WD Edition do klonowania i robienia kopii zapasowej dysku. Dysk obsługuje standardowe technologie wykorzystywane przez dyski SSD i niestety nie wspiera szyfrowania sprzętowego.
Temperatury i throttling
Throttling nie stanowi realnego problemu dla Blue SN550, gdyż dysk maksymalnie osiągał 66°C, co oznacza, że nie nagrzewał się powyżej poziomu, który powoduje obniżenie wydajności. Jest jednak ku temu łatwe wytłumaczenie, gdyż za sprawą bardzo małego bufora pseudo SLC zapis z maksymalną prędkością trwa dosłownie kilka sekund, więc nośnik jest bardzo krótko narażony na tak wysokie obciążenie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test budżetowych dysków SSD M.2 PCIe 3.0