WhatsApp wprowadza szyfrowanie kopii zapasowych

WhatsApp wprowadza szyfrowanie kopii zapasowych

Facebook rozpoczął wdrażanie szyfrowania end-to-end kopii zapasowych zapisywanych w chmurze. Warto wspomnieć, że aplikacja oferuje domyślne szyfrowanie już od dawna, aczkolwiek brakowało możliwości stworzenia chronionej kopii danych.

Funkcja szyfrowania kopii zapasowych zapisywanych w chmurze była testowana od ponad roku, a teraz jest wdrażana w ramach ogólnodostępnej wersji WhatsApp. Od teraz użytkownicy komunikatora mają możliwość pełnego zaszyfrowania swoich kopii zapasowych przesyłanych do chmurzy na Dysk Google (Android) lub iCloud (iOS). Należy jednak pamiętać, że opcja jest udostępniana stopniowo, więc nie każdy posiadacz aplikacji od razu utrzyma do niej dostęp. Jeżeli jeszcze nie może skorzystać z pełnego szyfrowania w przypadku kopii zapasowych, to musi poczekać na swoją kolej. Co ważne zaszyfrowanych tą metodą danych nie jest w stanie odczytać ani WhatsApp, ani platforma, na której są one przechowywane.

WhatsApp rozpoczął stopniowe wdrażanie pełnego szyfrowania kopii zapasowych udostępnianych w chmurze.

WhatsApp wprowadza szyfrowanie kopii zapasowych

Jako że opcjami zabezpieczenia są 64-cyfrowy klucz lub hasło nie należy zapominać tych informacji, ponieważ wówczas uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych nie będzie możliwe. O tym, jak włączyć pełne szyfrowanie kopii zapasowej mówi oficjalny poradnik udostępniony przez twórców komunikatora na tej stronie. Wdrożenie pełnego szyfrowania kopii zapasowych to duży plus ze strony twórców oprogramowania. Wielu użytkowników liczyło właśnie na pojawienie się tego narzędzia, które zabezpieczy ich dane. Aplikacja została jakiś czas temu ukarana karą finansową w wysokości 225 milionów euro za złamanie RODO oraz przekazywanie danych do Facebooka.

WhatsApp nie miał szczęścia na początku października, kiedy uległ awarii razem z Facebookiem i Instagramem. Przyczyną nie było jednak włamanie albo próba uzyskania dostępu do danych użytkowników tylko zmiana konfiguracji routerów. W wyniku awarii ucierpiały finanse szefa serwisu społecznościowego Marka Zuckerberga, który stracił ponad 6 miliardów dolarów. Co ciekawe awaria powtórzyła się kilka dni po tym zdarzeniu, ale już na mniejszą skalę.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: WhatsApp wprowadza szyfrowanie kopii zapasowych

 0